16 Ağustos 2022

Başkan Albayrak Sancak Devir Teslim Törenine Katıldı

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 57. Alay Yürüyüş Komitesi tarafından düzenlenen Sancak Devir Teslim Törenine katıldı.

Tekirdağ Valiliği önünde gerçekleşen törende Başkan Kadir Albayrak’ın yanı sıra; Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, 57. Alay Yürüyüş Komitesi Başkanı Hikmet Selim Yılmaz STK Temsilcileri ile vatandaşlar da yer aldı.

“ÇANAKKALE, ATATÜRK’ÜN KAHRAMAN OLARAK TARİH SAHNESİNE ÇIKTIĞI YERDİR

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan Sancak Devir Teslim töreninde konuşma yapan Başkan Kadir Albayrak Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşı’nda büyük kahramanlıklar gösteren 19. Tümen’i Tekirdağ’da kurduğunu belirterek, “Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, 22 Şubat 2015 tarihinde Çanakkale’ye giderken 57. Alay Sancağını, Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Beye teslim etmiştir. Daha sonra Gelibolu’ya giderek vatan savunmasına omuz veren 57. Alayın büyük komutanı ve kahraman askerleri, savaşın çok kritik bir safhasında düşman askerlerinin ilerleyişini canları pahasına durdurmuşlardır. Tarihin akışının değiştiği büyük bu büyük savaşta, 57. Alayın tüm fertleri şehit olmuştur. 57. Alayın cesareti, kahramanlığı ve mücadele ruhu Çanakkale Savaşı’nda görev alan tüm birliklere yayılmış ve çağın en modern silahlarına sahip 7 düvelin orduları mağlup edilmiştir. Çanakkale, Türk halkının, millet olma bilincine eriştiği, kınalı kuzuların geri dönmeyi düşünmeden canlarını vatan uğrunda feda ettikleri, Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bir kahraman olarak tarih sahnesine çıktığı ve tarihin akışının değiştiği yerdir. Şanlı bir kahramanlık destanı olan Çanakkale Savaşı, Tekirdağ’dan başlar. Tarih bilinci ve vatan sevgisiyle kahraman gazilerimizin ve aziz şehitlerimizin hatırasına sahip çıkıyoruz. 57. Alay Sancak Teslim Töreninin 104. yıl dönümü dolayısıyla bir araya geldiğimiz böylesine anlamlı bir günde Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, 57. Alay Şehitlerimizi ve vatanımız uğrunda canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet, saygı ve şükranla anıyorum.” dedi.

Sancak Devir Teslim Töreni yapılan konuşmaların ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın Hikmet Selim Yılmaz’a sancağı teslim etmesi ile son buldu.