16 Ağustos 2022

KISSADAN HİSSE – SÜRÜ PSİKOLOJİSİ

Bir varmış bir yokmuş

Bir yalancı çoban varmış, güttüğü koyunları ona çok bağlıymış ve güvenirmiş, nereye gitse haliyle koyunları da onu takip edermiş.

Bir süre sonra iyice güven ve bağlılıklarını kazandığını düşündüğün zaman koyunlarını sürekli kandırmaya başlamış, onlardan gururlarını, şerefini, haysiyetini, kişiliklerini almış.

Benden başkası yalan, ben olmasam sürünürsünüz diye konuşmaya başlamış.

Kişisel hırs ve aç gözlülüğü iyice aklını başından almış çobanın ve artık koyunlarını uçuruma doğru sürüklemeye başlamış.

Elinde onlara okuduğu hikaye kitabını sallayarak koyunlarının akıllarını sürekli zehirlemeye devam etmiş.
En sonunda çoban ile birlikte onu takip eden koyunları uçurumdan aşağı yuvarlanmışlar, ondan sonra hepsi fütursuzca birbirini suçlamaya başlamış, senin yüzünden diye.

Ama nedense kimse çobanı suçlamıyormuş, en sonunda aklını başına devşirmeyi beceren biri aralarından sıyrılmış ve çobanı işaret etmiş, bizi kandıran bu, bize hikayeler okudu, vaatler verdi, doğrumuzu elimizden alarak hepimizi kandırdı, zehirli düşüncelerini bizlere pamuk şekermiş gibi gösterip bizleride zehirledi demiş.

Bunu duyan çoban çok kızmış, tek sözüyle hepsine bir ağızdan naralar attıran çoban, bir kişinin irkilmesi ile suçlanacak duruma gelmiş ve demiş ki ; Ben hiç birinizi zorla götürmedim, beni başınızda siz tuttunuz, bana siz geldiniz, ne dersem hep bir ağızdan siz onayladınız.

İstediniz ki bunlar oldu, size itaat edecek bir efendi, banada güdülecek çok düşünmeyen koyunlar lazımdı demiş.

Kandırılanlar kandırıldıkları için kanmalarına ikna eden kandırana kızmasınlar.

Kandırılanlar neden biz bu kandırana kandık, kandırılmaya yol açıp, kandırana kana kana taptık diye kendilerine kızsınlar.

Her zaman sorgulayın, düşünmekten korkmayın.
Sorgulamak ve düşünmek sizi yanlış bir yola sürüklemez, daha şeffaf görmenizi sağlar, sağlıklı kararlar ile hareket etmenize olanak sağlar.

Aynı zamanda düşüncelerinizi paylaşmaktan asla korkmayın.

Korkaklık bazen susturur, bazen gereğinden fazla konuşturur, biz Türkçüler için ise korkmak susmaya yol açar, sindirilmeye yol açar, üçüncü sınıf bir vatandaş haline bile gelsen alıştırılmaya yol açar.