16 Ağustos 2022

OKUL KANTİNLERİNDEKİ GIDALAR İÇİN LOGO UYGULAMASI BAŞLIYOR…

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, okul kantinlerinde kullanılacak “okul gıdası logosu”yla enerji yoğunluğu yüksek ürünlerin tüketimini engelleyeceklerini belirterek, “Uygulamaya bugünden itibaren geçiyoruz. 2019-2020 öğretim yılından itibaren okul gıdası logosu olmayan ürünlerin okul kantinlerinde satışına izin verilmeyecek.” dedi.
Bakan Dr. Pakdemirli, bugün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile birlikte Sağlık Bakanlığı’nda düzenlenen “Okul Kantinlerindeki Gıdalar İçin Logo Uygulaması İşbirliği Protokolü” imza törenine katıldı.
Törende konuşma yapan Bakan Dr. Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bakanlıklar arasındaki koordinasyonun arttığına işaret ederek, eğitim gibi sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmenin de anayasal bir hak olması gerektiğini söyledi.

“KANTİNLER, ÜÇ BAKANLIĞIN DENETİM VE GÖZETİMİNDE OLACAK”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlığınca yürütülen “Beslenme Dostu Okul Programı”
okul kantinlerine özel hijyen kuralları ve kantin personeline eğitim gibi uygulamalara değinerek, bugün imzalanan protokol sayesinde kantinlerin üç bakanlığın denetim ve gözetiminde olacağını, denetimin sadece kantinde değil üretim yerlerinde başlayacağını vurguladı.
Üç çocuk babası ve tüm ülke çocuklarının ağabeyi olarak bir konuya dikkati çekmek istediğini belirten Dr. Pakdemirli, şöyle devam etti:
“Ailelerin çocukları bize emanet. Çocukların sağlıklı gıdalara erişimi ailelerin haklı talebiydi ve bizlerden de beklentileriydi. Okul gıdası uygulamasıyla bir anlamda da velilerimizle bir emanet sözleşmesi imzalıyor olacağız. Türkiye’de her 5 kişiden biri obez. Gelişmiş ülkelerden daha iyi durumdayız. Ama evlatlarımızın yüzde 25’i fazla kilolu. ‘Gıda okur yazarlığı’ diye bir ifade kullanıyorum ve bunu çok önemsiyorum. Gıda okur yazarlığıyla; gıdanın neyden üretildiğini, kişiye faydalı ve zararlı taraflarını biliyor olmamız lazım. Türkiye’de gıda okur yazarlığı çok yüksek değil. Gıda okur yazarlığı alışkanlığını çocuk yaşlardan itibaren kazandırabilirsek, gelecekte çok daha sağlam nesillerimiz olur. “

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN AİLELERE ÇAĞRI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ailelere de çağrıda bulunarak, “Eğitim için iki sacayağı çok önemli; biri okul, diğeri de aile ve ev. Okulda yapmaya çalıştığımızı evde de yapmalıyız. Çocuklarımıza biz okulda siz de evde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırırsak, gelecek nesilleri garanti altına almış oluruz.” dedi.

Okul gıdası uygulamasını bakanlıklarla ortak yürüteceklerine işaret eden Bakan Dr. Pakdemirli, “Okul gıdası logosuyla enerji yoğunluğu yüksek ürünlerin tüketimini engelleyeceğiz, obeziteye karşı savaş açacağız. Geleceğimizin garantisi çocuklarımıza erken yaşta iyi beslenme alışkanlıkları kazandırmış olacağız. İyi beslenme alışkanlığına uygun gıdaları diğer ürünlerden ayırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

“LOGOSUZ ÜRÜN SATILAMAYACAK”

Uygulamayla 17 milyonu aşkın öğrencinin gıdası ve sağlığını kontrol altına almış olacaklarına dikkat çeken Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Uygulamaya bugünden itibaren geçiyoruz. Bunun geçiş süreci olacağını kabul etmek lazım. Ama 2019-2020 öğretim yılından itibaren okul gıdası logosu olmayan ürünlerin okul kantinlerinde satışına izin verilmeyecek. Logosuz ürünler okul kantinlerinde satılamayacak.”

“FARKINDALIĞI ARTIRMAK ANLAMINDA TRAFİK IŞIKLARI UYGULAMASINA GEÇİYORUZ”

Gelecek nesillerimiz için gıda okur yazarlığı uygulamasının çok önemli olduğunun altını çizen Bakan Dr. Pakdemirli “Farkındalığı artırmak anlamında trafik ışıkları uygulamasına geçiyoruz. Trafik ışıkları sarı, kırmızı, yeşildir. Üzerinde sarı, kırmızı, yeşil renkleri olan gıda uygulamasına yönetmelik değişikliğiyle yakın bir zamanda geçiyor olacağız. Enerji yoğunluğu yüksek ürünlerin daha az tüketilmesi için kırmızıyı gören vatandaşlarımız, daha sağlıklı ürünlere doğru yönlendirilecek. Farkındalığı artırmak ana amaçlarımızdan birisi. 80 milyon vatandaşımıza daha sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak istiyoruz.” diye konuştu.

Bakan Dr. Bekir Pakdemirli, gıda üreticilerini de bu konuda teşvik etmek istediğini belirtirken,
“17 milyonu aşkın öğrencimiz var. Bu aslında çok büyük bir pazar. Değerli üreticilerimiz okul gıdası uygulamasına uygun ürünleri hızlı şekilde üretirlerse, kendileri için de önemli bir kazanç kapısı olur.” ifadesini kullandı.