16 Ağustos 2022

Reel Sektör-Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı Yoğun Katılımla Yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) & Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Reel Sektör & Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantıları’nın 9’uncusu Tekirdağ’da yapıldı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TBB Başkanı Hüseyin Aydın toplantı öncesinde yaptıkları ortak açıklamada iki sektörün birbirini anlamaya ve dinlemeye ihtiyacı olduğunu belirterek sıkıntılı süreçten ele ele vererek çıkılacağını vurguladılar.​ Gerçekleşen istişare toplantısına TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Tekirdağ TSO Meclis Başkanı Hakan Şık, Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Bankaların Genel Müdürleri, Müdür Yardımcıları ve Banka Yöneticileri, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Çanakkale Oda/Borsa Başkanları, Yöneticileri ve Üyeleri, Organize Sanayi Bölgeleri Yöneticileri, MÜSİAD Tekirdağ Yöneticileri, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Temsilcileri, STK Temsilcileri, üreticiler, sanayiciler ve çok sayıda iş insanı katılım sağladı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, tüm Trakya bölgesindeki il ve ilçeleri burada buluşturarak bankacılarla biraraya getirdiklerine dikkat çekerek, bankaların genel müdür ve genel müdür yardımcılarının KOBİ’lerin sorunlarını dinlemek üzere sahaya inmelerinin önemine değindi. Hisarcıklıoğlu, “Reel sektör ve finans sektörü bu toplantılarda birbirlerini daha iyi anlama imkanı buluyor. Ortak çözümler geliştiriyoruz. Her iki sektörün de güçlenmeye ihtiyacı var” diye konuştu. KOBİ’lerin finansmana ulaşabilme kanallarının açık tutulmasının çok önemli olduğuna vurgu yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, son dönemde ekonomide olumlu gelişmeler olduğundan, ancak ekonomideki canlanmanın henüz istenilen noktaya gelmediğinden bahsetti. Oda ve borsalardan gelen talepleri TOBB olarak hükümette ilettiklerini açıklayan Hisarcıklıoğlu hükümetin bundan hareketle 4 sektörde vergi indirimi yaparak piyasaların canlanması noktasında ilk adımı attığını söyledi. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Kısa çalışma ödeneği aktif hale geldi. Ödeme sıkıntısına düşen mükelleflerin SGK borçlarına 60 ay vadelendirme sağlandı. Ziraat ve Halkbankası önderliğinde İş Bankası ve Vakıfbank’la da beraber konut kredisi faizleri düşürüldü. 5 yıldır talep ettiğimiz devrim niteliğindeki bir gelişme olarak, ticari alacak sigortasında adım atıldı. Önümüzdeki dönemde bunun hayata geçirilmesi ile ilgili mevzuat çıktı. Son 25 yılda çeşitli sıkıntılı dönemleri hep beraber atlattık. Reel sektör ve finans sektörü el ele verip diyoruz ki: Biz Türkiye için varız.”

TBB Başkanı Hüseyin Aydın ise organizasyon için TOBB’a teşekkür ederken, reel sektör ve finans sektörünün ülkenin büyümesi ve kalkınması için ne yapması gerekiyorsa onu konuşmak için biraraya geldiklerini bildirdi. Aydın, toplantı sonrasında firmalarla birebir görüşmeler de gerçekleştirerek sorunlara çözüm bulmaya çalışacaklarını ifade etti. Basın açıklamasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti. Toplantının koordinatörlüğünü TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yaptı ve toplantı esnasında anlık soru-cevap bölümü yapılarak sorunlar ve çözüm önerileri birebir yetkililer tarafından açıklanarak ilgili mercilere iletilmek üzere not alındı. Toplantı sonunda ise banka genel müdürleri ile birebir görüşmeler sağlanarak akabinde günün anısına Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay ve Tekirdağ TB Başkanı Osman Sarı tarafından hediye takdimi yapıldı.