Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ın Ramazan Bayramı ve Engelliler Haftası Mesajları

RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

Kardeşlik bağlarımızı güçlendirerek, manevi huzur içerisinde günahlardan, kusurlardan arınarak eda etmeye çalıştığımız rahmet ve bereket ayı Ramazan’ı uğurlamanın hüznü ve bu mübarek ayın sonunda bayrama kavuşmanın huzur, mutluluk ve sevincini hep birlikte yaşıyoruz.

Milletimizin hayatında bayramların çok müstesna bir yeri vardır. Bayramlar, insanların arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği, insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını unuttukları, barıştıkları, milli ve dini şuurun, duyguların şekillendiği, güçlendiği özel günlerdir.

Hepimizin bildiği gibi, 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek olan tam kapanma dönemine hep beraber geçtik. Bu sebeple bu müstesna günleri, koronavirüs pandemisi gölgesinde geçireceğiz.

Bu Ramazan Bayramı’nda fedakarlık göstererek bayram ziyaretlerini gerçekleştirememenin, sevdiklerimizle arzu ettiğimiz yakınlıkta bayramlaşamamanın burukluğu içerisinde olacağız. Ancak inşallah bu zor günleri, koronavirüs tedbirlerine uyarak, gösterdiğiniz gayret ve sabırla, dayanışma içinde hep birlikte geride bırakacağız ve bayramlarımızı eski günlerdeki gibi hep birlikte kutlayacağız. Biraz sabır, biraz fedakarlık..

Mübarek Ramazan Bayramı’nın ülkemize, milletimize, İslam alemine ve tüm dünyaya barış, huzur, sağlık ve mutluluk getirmesini Yüce Allah’tan diliyor,  Tekirdağ’lı hemşehrilerimizin, Milletimizin ve tüm İslam aleminin bayramını kutluyorum.

 

ENGELLİLER HAFTASI MESAJI

Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arası, birlikte yaşadığımız engellilerin sorunlarının gündeme getirilmesi, dünyaya onların penceresinden bakılarak farkındalık yaratılması amacıyla Engelliler Haftası olarak kutlanmaktadır.

Toplumda her ferdin olduğu gibi engelli fertlerin de doğuştan gelen temel hak ve hürriyetlerden en iyi şekilde yararlanmalarının temini, hayat standartlarının en üst seviyeye yükseltilmesi ve sosyal hayata daha fazla dâhil edilmeleri; insana ve topluma karşı olan sorumluluğumuzun bir gereğidir. Engelleri kaldırarak ve engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak düzenlemeler yaparak engelsiz bir dünya oluşturmak için çaba sarf etmemiz gerekir.

Devletimiz ve hükümetimiz, engellilerimizin yaşam kalitesini yükseltmek, hayatlarını başkalarına muhtaç olmadan sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla, mevzuat düzenlemeleri, eğitim imkânları ve istihdam olanakları sağlayarak, kendilerini toplumun bir parçası olarak benimsemelerine yardımcı olmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda, engelli vatandaşlarımızın spordan sanata, eğitimden çalışma hayatına varan pek çok alanda takdire şayan başarılara imza attıklarını görmekteyiz.

Koronavirüs pandemisi tüm vatandaşlarımızı etkilediği gibi engelli vatandaşlarımızı da etkilemiştir. Değerli vatandaşlarımız; sıkıldınız, zorlandınız ancak pandemi sürecinde olumlu gelişmelerin devam etmesi için koronavirüs tedbirlerine riayet etmeye devam edelim. Güzel günler yakındır, sabredelim.

Bu vesileyle, engelli vatandaşlarımızın karşılaştıkları sorunların çözümünde ve duyarlılığın artırılmasında katkısı olan genel idareye, mahalli idarelere resmi kurum ve kuruluşlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza ve duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Engelliler Haftası’nın, toplumuzda engelli vatandaşlarımıza karşı olan hassasiyetin artmasına katkı sağlayacağını ümit ediyor, tüm engelli vatandaşlarımıza sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler diliyorum.