Türk Dünyası Ezgileri Sırbistan sahnelerinde yankılandı

Kazakistan’ın bağımsızlığının 28. Yıldönümü ile Yunus Emre Enstitüsü’nün kuruluşunun 10. yılı Sırbistan’ın Kuragujevaç kentinde TÜRKSOY’ın organize ettiği “Türk Dünyası Ezgileri” konserliye kutlandı

Türk halklarının kültür ve sanatını dünya genelinde tanıtmayı amaç edinmiş ve bu şiarla çeşitli ülkelerde bir birinden farklı etkinliklere imza atan TÜRKSOY, Kazakistan’ın bağımsızlığının 28. yıldönümü  ve Yunus Emre Enstitüsü’nün 10. yılına ithafen düzenlediği Türk Dünyası Ezgileri Balkan ülkeleri turnesinin son konserini Kraguyevaç’taki Gimnazya sahnesinde gerçekleştirerek Türk Dünyası’nı Sırbistanlı sanatseverlerle buluşturdu.

Etkinliğe Kazakistan’ın Belgrad Büyükelçisi Gabit Sızdıbekov, Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç, Kraguyevaç Belediye Başkanı Radomir Nikoliç, Kraguyevaç Kent Konseyi Kültür Üyesi Miljan Bjeletiç, Belgrad Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Fahri Akdoğan ve Kraguyevaçlı müzikseverler katıldı. 

Konser öncesinde konuşan Kraguyevac Kent Konseyi Kültür Üyesi Miljan Bjeletiç, dünyanın 58 farklı noktasında hizmet veren ve 10 yıl önce kurulan Yunus Emre Enstitüsü’nün 10. kuruluş yıldönümüne ve Kazakistan’ın bağımsızlığının 28. yıldönümü ithafen  yapılan etkinliğe Kraguyevac şehri olarak ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Bjeletiç, “Yunus Emre Enstitüsü ile Türkçe kursu ile başlayan işbirliüimiz bugün bir adım daha öteye giderek Türk Dünyası Ezgileri konseriyle devam ediyor. Bugün burada Türk Dünyası’na ait birbirinden güzel ezgileri dinleme fırsatı bulacağız. Bu fırsatı Kraguyevaclılara sunan herkese şükranlarımızı sunarız. Bu işbirliğin ileriki dönemlerde de farklı bir şekilde devam etmesiniz temenni ediyorum” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç :

Türkiye ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin her gecen gün gerçekleştirilen kültür sanat etkinlikleriyle daha fazla sağlamlaştığını ve bu yıl ilişkilerinin 140. yılını kutladıklarını kaydeden Türkiye Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç, büyükelçiliklerinin himayesinde ilişkilerin 140 yılı anısında bir dizi etkinliklerin gerçekleştiğini vurguladı.

Bilgiç, “Bu akşam iki önemli hususu burada kutlamaktayız. Kardeş ülkemiz Kazakistan’ın bağımsızlığının 28. Yıldönümü ve Yunus Emre Enstitümüzün 10. kuruluş yıldönümü. Bu önemli günü burada sizlerle birlikte kutlamaktan onur duyuyoruz. Bu önemli günde bizlere ev sahipliği yapan siz değerli Kraguyevaclıları çok teşekkür ediyoruz. Türk Dünyası’na ait birbirinden seçkin eserleri bizlere getiren Türksoy’a da teşekkür ederiz.” Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından sahne alan Kazakistan’ın iki önemli müzik grubu: “Akjarma”  Folklor Müzik Topluluğu ve “Zhorga” Halk Dansları Topluluğu’nun yanısıra Azerbaycan’ın Modern Müzik Grubu, Kırgızistan’dan komuz sanatçısı Aygerim Mukhtardinkızı, Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu ile CopeArt Müzik Grubu’nun sergilediği performans Sırbistanlı müzikseverlerin büyük beğenisini topladı.

Türk Dünyası sanatçıları Siruz Mamadlı (Azerbaycan), Asanalı Kaşerov, Aygerim Kuljarasova (Kazakistan) ve Cansu Kırca’nın (Türkiye) seslendirdikleri Türk coğrafyasının renkli müzik eserlerin ve dans sanatçılarının icra ettiği Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Uygur Türkleri ve Türkiye’ye özgü geleneksel danslarıyla Gimnazya  salonunu dolduran Sırp sanatseverlerin gönül tellerini titreten, uzun zaman hafızalarından silinmeyecek bir geceye imza attılar.

Konserde Sırp müzikseverler,  Azerbaycan’ın ‘kamança’sını, Kazakistan’ın ‘dombra’sını, Kırgızistan’ın ‘komuz’unu ve Türkiye’nin ‘bağlama’sını aynı sahnede izleme fırsatı yakaladı.

Solist Cansu Kırca’nın icra ettiği Balkan şarkıları “Ederlezi”, “Caje Sukarije” ve “Jovano Jovanke” tempo tutarak eşlik eden Sırbistanlı müzikseverler Türk Dünyası sanatçılarını uzun süre coşkuyla alkışladı.

Konser sonrasında seyirciler sanatçılarla fotoğraf çektirmek için kuyruk oluşturdu.

Kaynak: www.turksoy.org