10 AĞUSTOS 1915 ANAFARTALAR ZAFERİ KAHRAMANI KURMAY ALBAY MUSTAFA KEMAL

103 yıl önce 8 Ağustos 1915 günü Kurmay Albay MUSTAFA KEMAL Çanakkale savaşında tarihin seyrini değiştireceği, büyük başarılara imza atacağı Anafartalar Grubu Komutanlığına atandı.
Ulu Önderimizi, ölümsüz Başbuğumuzu her zaman olduğu gibi bir kez daha saygı, rahmet ve özlemle anıyorum. Ruhu şad olsun. Atatürk’ün, Anafartalar Grubu Komutanlığı’na atanması nedeniyle 19. Tümen mensuplarına veda yazısı:
“Anafartalar Grubu Komutanlığı’nı üzerime almak üzere şimdi hareket ediyorum. Bugüne kadar bana, gayret ve fedakarlığınızla kazandırdığınız başarıları, şimdi yeni üzerime aldığım vazifede de bana olan sevgi ve güveninizle tamamlayacağıma büyük inanç ile size veda ediyorum”
Mustafa Kemal’in, Çanakkale’de büyük bir ileri görüşlülükle, düşmanın çıkarma harekâtından amacının ne olduğunu, hedefinin neresi olabileceğini, aslî kuvvetlerle nerelerden çıkabileceğini çok iyi değerlendirdiğini tarih belgelerle kanıtlamıştır.
Nitekim, İngiliz Resmi Tarihi bunu şöyle özetler:
“Tarihte bir Tümen komutanının üç muhtelif yerde, vaziyete nüfuz ederek yalnız bir muharebenin değil, aynı zamanda zaferin akıbetini celbi, bir milletin mukadderatına tesir yapacak vaziyet ihdasına nadiren rastlanır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir