12 EYLÜL 1980’DEN BUGÜNLERE (E) P. YRB. ADNAN AKAN’IN ANILARINDAN..

‘11 Eylül 1980 günü Ankara Valisi, Emniyet Müdürü ve MÜRTET’teki pilotlar merkez komutanlığında misafir edildiler. Aynı gün saat 24:00’te harekat başladı. O akşam herşey planlandığı gibi uygulandı. Ancak birşey dikkatimi çekti. MHP Lideri Alparslan Türkeş dahil hiçbir MHP’li adreslerinde bulunamadı. Aranılanların her birinin alınması maceralarla doluydu. Mesela 4 eşli 11 çocuklubir Bakanın uğurlanması, eski bir Bakanın evine girdik ancak evden çıkamadık, zira Çankaya’da bir apartmanın bir katında 3 daireyi birleştirmiş; misafir koğuşu, kileri, lokantası, çalışma odası v.s. hepsi mevcut.
12 Eylül 1980 sabah 05:30 harekat başarıyla sonuçlandı. Karargaha dönüyoruz. İnsanlar balkonlarda, alkışlar, tezahüratlar, sevinçten kendilerini balkondan aşağıya atacaklar.
Planlaması ve sonuçları üst komutanlıklara ait olup biz sadece verilen emirlere itaat ettik. Yaşayan bilir. Kanımca zamanında ve zemininde yapılmış bir harekat oldu. Üzüldüğüm tek şey KENAN EVREN’in cenazesinin kaldırılması ve defnedilmesi oldu. Adeta kimsesiz gariban biri gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir