12 EYLÜL 1980’DEN BUGÜNLERE (E) P. YRB. ADNAN AKAN’IN ANILARINDAN…

12 Eylül 1980
Bu tarihten evvel Türkiye korkunç bir Kaos’un içerisindedir. Halk kutuplandırılmış , sağ ve sol olarak ikiye bölünmüştü. Polisin giremediği varoşlar vardı. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne güvenilirlik %96. Türkiye’de bölünmüşlük silahlı çatışmalara dönüşmüştü. Ülke çapında günlük ölü sayısı 50-60 kişiydi.
TBMM otoritesini kaybetmiş, olaylara çaresizlik içerisindeydi. ANKARA; siyasi, bürokratik, ekonomik, eğitim, sanat ve sağlık merkezidir. Varoşlarda yaşayan insanlar da çaresizlik içerisinde bu kaosa katılmaktadır. Bakanlıklar tamamen yandaşlarla dolu idi.
Mahalleler, semtler, sokaklar, okullar, dernekler siyasi görüşlerine göre değerlendirilmekte ve panolarımızda görüntülenmekteydi. Mesela; sağ görüşlü bir doktor sol görüşlü bir hastaya bakmıyordu veya tersi. Üniversitelerde eğitimi asker sağlıyordu. Siyasal bilgiler ve hukuk fakülteleri tek sol görüşteydiler. Bu iki fakültede 10’ar sağ görüşlü öğrenciler vardı. Bunların güvenliğini ben sağlıyordum. Bu öğrenciler AKP döneminde bakan, milletvekili, müsteşar ve üst düzey yönetici oldular.
ANKARA bir hayalet şehirdi. Saat 21:00’den sonra sokaklar bomboş, evlerde ışıklar yanmıyordu. Olaylara müdehale için gönderilen subaylar görüşlerini aksettiriyorlardı. Zaten Polis POL-DER (solcu) ve POL-BİR (sağcı) diye resmen bölünmüştü.
9 Eylül 1980 günü ANKARA Merkez Komutanı Tümgeneral Kemal YÜKSEL beni makamına çağırdı. Vardığımda P. Albay Tuncer G. ile P. Bnb. Kemal Ş. makamdaydılar. Komutan hemen konuya girdi. ‘Arkadaşlar, yaşanan iç çatışmalar ve hükümetin çaresizliği nedeniyle TÜRK Silahlı Kuvvetleri, Parlementoyu fesh ederek yönetime el koyma kararı almıştır. Ne düşünürsünüz?’ diye sordu. Önce P. Albay Tuncer G. ‘geç bile kalındı’ diye cevapladı. Biz de aynı fikirde olduğumuzu belirttik. Zannediyorum, komutan güven tazelemişti. Bunun üzerine yapılacak harekatla ilgili detaylı Harekat Emrini ve alınacak personel listelerini verdi. Biz de emre uygun olarak planlarımızı yaptık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir