12 EYLÜL 1980’DEN BUGÜNLERE (E) P. YRB. ADNAN AKAN’IN ANILARINDAN…

MAHKEMELER DÖNEMİ

12 Eylül 1980 harekatından sonra Savcılar ve Hakimler çalışmalarına başladılar. Ve bununla ilgili mahkeme salonları hazırlandı. Mahkemelerle ilgili Sıkıyönetim Komutanlığının emirleri ile görevlendirilmeler yapıldı. Tutukluların bir kısmı Kirazlıdere İstihbarat Okulunda bir kısmıda Mamak Askeri Cezaevindeydiler. Mahkemeler ile ilgili kim ne zaman, nerede, ne zaman ne maksatla ile iş yapacak, teferruatlı olarak belirtilmişti. Mesela, mahkemelere sanıklar nasıl götürülecekler? Yollarda nasıl emniyet ve trafik tedbirleri alınacak? İaşeleri ve zarüri ihtiyaçları nasıl giderilecek? Mahkeme salonlarında yerleşme nasıl olacak? (Her mahkeme salonunda mahkeme heyetinin, avukatların, basın mensuplarının, sağlık hizmetlerinin, tutukluların ve dinleyicilerin yerleri ayrılmıştı.)
Sıkıyönetim Komutanlığınca yayınlanan emirde mahkemelerin iç ve dış emniyetinin nasıl sağlanacağı da belirtilmişti. Dış emniyeti çok saydığım P. Yarbay Reşat, iç emniyeti ise TKP, TİKP ve MHP davalarında ben sağlayacaktım. Müşterek senaryolar hazırladık. Hazırlanan senaryolarla ilgili eğitim ve tatbikatlarımızı yaptık. En son Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral Recep Ergün hazırlıkları yerinde gördü ve memnuniyetini ifade etti. Bu arada şunu da ifade etmem gerekir. 12 Eylül 1980’den önce Ankara Sıkıyönetim Komutanlığına Korgeneral Recep Ergün, Mamak Askeri Cezaevi Komutanlığına da P. Albay Recai Tevfik atanmıştı. Bu atamalar ülke için bir şanstı.

Bu olumsuz şartlar sürerken birde başımıza ASALA-Ermeni Terörü ortaya çıktı. Bu örgüt yurt dışında ki büyükelçilerimizi veya mensuplarını katlediyordu. Son eylemlerini Esenboğa havaalanında yaptılar. Bu eylemde Emniyet Müdürü Hamdi Yahyaoğlu ile birlikte toplam 6 kişi şehit oldu. Eylemi gerçekleştiren 4 teröristten 3’ü ölü biri ağır yaralı (Leon Ekmekçiyan) bertaraf edildi. Sıkıyönetim Komutanı Recep Ergün Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Celal Sungur’a tıbben bütün imkanlarını kullanarak Leon’un yaşatılması emrini vermiş. Leon TÜRK askerilerinin verdiği kanlarla kurtarıldı. Mamak Cezaevine sevk edildi. Raci Tetik komutanın bana anlattıklarına göre Leon’u özel rasyonla beslendiğini belirtmişti. Leon’un ifadesinin alınmasına başlanacaktı. Leon’u sorgulayan ekipte MİT, Polis, Asker ve teknik ressamlar vardı. Önce Leon’a yaptıkları eylemlerin sonucunun idam olacağı belirtilerek ancak doğru ifadeler verdiği takdirde bu cezanın Devlet Başkanı Kenan Evren tarafından müebbet hapse çevrilebileceği, Kenan Evren’in damadının da sorgu ekibinde bulunduğu ifade edilmiş.

Sorgulama başladığında Leon’a ASALA’nın liderlerinin kimlikleri, eşgalleri, adresleri ve yakın ilişkileri sorulmuş. Teknik ressamlar da karakalem eşyaları çizmişler. Sorgulama sonucunda ifadelerin doğru olup olmadığını anlamak için çok sevdiğim bir arkadaşım Beyrut’a gönderilir. İfadelerinin doğruluğu teyit edilir. Zannediyorum diğer ASALA liderlerinin başka elemanlarla teyitleri yapılmıştır. Nitekim Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ve Siirt’te beraber çalıştığım sevgili dostum Emniyet Müdür İbrahim Şahin yaptıkları organizasyonlar ile ASALA bir gece de bitirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir