16.11.2018-23.11.2018 Tarihleri Arasında Düzensiz Göçle Mücadele Faaliyetleri

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından, 7 gün 24 saat esasına göre devam eden düzensiz göçle mücadele faaliyetleri kapsamında, 16 – 23 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşen 7 olayda toplam 258 düzensiz göçmen yakalanmış, 1 düzensiz göçmenin cansız bedeni denizden alınmıştır.

Gerçekleşen düzensiz göç olaylarının detayları şu şekildedir;

16 – 23 Kasım 2018 tarihleri arasında yaşanan toplam 7 göç olayının 5’i Sahil Güvenlik İzmir ve Kuzey Ege Grup Komutanlıkları, 1’i Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığı ve 1’i Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı sorumluluk sahası içinde gerçekleşmiştir.

Sahil Güvenlik İzmir ve Kuzey Ege Grup Komutanlıkları sorumluluk sahası içinde bulunan; Kuşadası, Çeşme, Dikili, Ayvalık, Sığacık, Küçükkuyu bölgelerindeki muhtemel göç rotaları üzerinde yoğunlaşan kontrol ve denetimlerde Ayvacık, Ayvalık, Seferihisar, Çeşme ve Kuşadası bölgelerinde gerçekleşen 5 olayda 234 düzensiz göçmen yakalanmıştır.

Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığı sorumluluk sahası içinde bulunan; Didim, Yalıkavak, Gümüşlük, Turgutreis, Akyarlar, Bodrum ve Kardak bölgelerindeki muhtemel göç rotaları üzerinde icra edilen kontrol ve denetimlerde Bodrum bölgesinde gerçekleşen 1 olayda 10 düzensiz göçmen ve 1 düzensiz göçmenin cansız bedeni denizden alınmıştır.

Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı sorumluluk sahası içinde bulunan; Enez bölgesinde icra edilen kontrol ve denetimlerde 1 olayda 14 düzensiz göçmen yakalanmıştır.

Gerçekleşen 7 göç girişiminin 2’sinde Sahil Güvenlik Komutanlığından yardım talep edilmiş, Sahil Güvenlik unsurları tarafından Ayvalık ve Bodrum bölgelerinde icra edilen arama kurtarma faaliyetinde 54 düzensiz göçmen kurtarılmış, 1 düzensiz göçmenin cansız bedeni denizden alınmıştır.

Ayrıca Sahil Güvenlik unsurları tarafından Enez, Ayvalık, Kuşadası, Didim ve Bodrum bölgelerinde gerçekleşen 9 düzensiz göç olayında karada tespit edilen 230 düzensiz göçmen ve 1 göçmen kaçakçısının Jandarma ve Emniyet ekipleri tarafından yakalanması sağlanmıştır.

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından düzensiz göçün engellenmesi maksadıyla icra edilen söz konusu faaliyetlerde;

1 Arama Kurtarma Korveti, 33 Sahil Güvenlik Botu, 5 SAGET, 3 DEGAK Timi ve 18 Kontrol Bottan oluşan yüzer unsurlar tarafından toplam 1511 saat seyir yapılmış, 26 helikopter (36 saat) ve 5 uçak (23 saat) sortisi ile toplam 59 saat uçuş gerçekleştirilmiş,4 adet Mobil Radar Timi (MORAD Timi) tarafından 371 saat görev icra edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir