2021 YILINDA TARIMDAKİ KANOLA ARTIŞI

Ülkemizin tarım desenine uygun yağlı tohum bitkilerinin gelişiminin sağlanması ve tarımda dışa bağımlılığın azaltılması hedefiyle, yağlı tohum tarımı çalışmaları 15 yıldır kararlılıkla sürdürülüyor. Kanola ekimi yapılan tarım alanları, İç Anadolu Bölgesi, Güney Marmara ve Trakya Bölgesi’nde artmaya devam ediyor. Ekim yapılan alanlarda, İç Anadolu Bölgesi’nde önceki yıla oranla %100’lük bir artış görülürken, Güney Marmara ve Trakya Bölgesi’nde %20’lik bir artış yaşandığı, 2020 yılı sonbahar döneminde 350.000 dekara yakın alanda kanola ekiminin tamamlandığı belirtiliyor.

Enerji tarımı çalışmalarını yakından takip ettiklerini dile getiren Biyodizel Sanayi Derneği Başkanı “Bu yıl ülkemizde yaşanan kurak döneme rağmen kanola ekimi yapılan bölgelerden geçen yıla oranla daha olumlu neticeler almaya başladık. Kışlık olarak üretilebilen kanoladan yazlık ürünlere göre daha az sulama ve daha az masrafla iyi verim alınabiliyor. Hasat döneminde ise pazar sıkıntısı yaşanmadan
alıcısını buluyor. Münavebe bitkisi olan ve ekicisine düzenli gelir sağlayan kanolanın yeni bölgelerde ekimini desteklemeyi sürdürüyoruz” dedi. Sarı Çiçek Ege Bölgesinde Enerji tarımı faaliyetleri kapsamında yürütülen projeler ile Kanola bu sene ilk defa Söke Ovası’nda ve Bodrum Mumcular’da toprakla buluştu.

Münavebe bitkisi olarak Ege Bölgesi’nde ekimi yapılan kanolanın hasat dönemi sarı çiçekleriyle bölgeyi süslemesi bekleniyor. Kırsal kalkınma için nadas alanlarının tarım desenine uygun bitkilerle değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren “tarımsal projeler ekibimiz Türkiye’nin her bölgesinde araştırmalarını sürdürüyor. Yeni bölgeler ve yeni yağlı tohum bitki türleri için Tarım Bakanlığı’na bağlı enstitülerle iş birliğimizi sürdürmeye devam ediyoruz”.

2021 yılında tohumluk deneme ekimleri sürdürülen Pelemir Bitkisi’nin 30 tonluk ulusal stokunun oluşturulması ve 15.000 dekar alanda ekiminin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Anadolu’nun bitkisi olan Pelemir’in tekrar Anadolu’da kazandırılacağı proje ile kısa sürede tarım deseninde yerini alması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir