AHMET TANER KIŞLALI SAYGIYLA ANIYORUZ…

‘’…Öte yanda Fethullah Gülen.
Son yıllarda kamu önünde ağzından tek bir cumhuriyet karşıtı söz çıkmamış. Devlet büyükleriyle iyi ilişkiler kurmuş. Ordu dışında hemen tüm önemli kurumlarda önemli ‘’mevziler’’ elde etmiş. ABD’nin ‘’etkin’’ desteğini sağlamış. Görünüşte Atatürk’e ve cumhuriyete saygılı. Ama tüm eğitim ağı ile cumhuriyetin temellerini ağır ağır kemiriyor. Amacına ürkütmeden acıtmadan ulaşma yöntemini seçmiş.
Hakkındaki bilgilerimiz arttıkça Sayın Gülen beni korkutuyor…’’
AHMET TANER KIŞLALI

(17 Ekim 1999 tarihli öldürülmeden önceki son yazısından)

AHMET TANER KIŞLALI KİMDİR?
Ahmet Taner Kışlalı kimdir, Ziraat Bankası veznedarı Hüsnü Bey ile ilkokul öğretmeni Lütfiye Hanım‘ın oğlu olan Ahmet Taner Kışlalı, 10 Temmuz 1939‘da Tokat‘ın Zile ilçesinde dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine başlayan Kışlalı, aynı zamanda Yeni Gün Gazetesinde spor muhabirliği göreviyle işe girdi. Kısa sürede gazetenin yazı işleri müdürlüğüne terfi etti ve 1962 – 1963 yılları süresince görevini sürdürdü.
1971 – 1977 arasında Yankı Dergisinin yayın yaşamında önemli rol aldı. Bu dönemde CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile tanıştı ve 1977 senesinde CHP milletvekili seçildi. Aynı sene Altan Öymen‘nin arabasında, kendisine Kültür Bakanı olduğunu söylemesiyle Kültür Bakanlığı görevi başlamış oldu. Bülent Ecevit tarafından kurulan 42. Hükümet‘te ki Kültür Bakanlığı görevini 1978 – 1979 yıllarında tamamladı. 12 Eylül sonrasında Turgut Özal hükümeti’nin gelmesiyle üniversiteye dönen Kışlalı, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi‘nde Siyaset Bilimi dersleri vermeye başladı. O sıralar geçirdiği trafik kazasında eşi Nilgün Kışlalı‘yı kaybetti. 1991 senesi sonlarında Cumhuriyet Gazetesinde ”Haftaya Bakış” köşesinde yazarlığa başladı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği gibi derneklerin Anadolu‘daki toplantılarına konuşmacı olarak katıldı. Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.
21 Ekim 1999 Perşembe günü sabahı, Çayyolu Engürü Sitesi‘ndeki evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir