ATATÜRK’ÜN TOHUM ISLAHI HAREKETİ

“Bu tarihi fotoğraf çok önemli ve çok anlamlıdır!.

Büyük önder, kurduğu Atatürk Orman Çiftiği’nde araziyi incelerken.. Büyük önemi ileride daha da iyi anlaşılacak tohum ıslahını anımsatır şahsıma. Atatürk Orman Çiftliği’nin 8 yıl içerisinde (1925 ilâ 1933 yılları arasındaki süreçte) denemeler ve seçmeler yapmak suretiyle elde ettiği hububat, yalnız memleketin değil, dünyanın en yüksek özelliklerini taşıyan türlerini oluşturuyordu.. Yerli tohumları korumanın yanı sıra müthiş bir besin çeşitliliği de söz konusuydu.. Özellikle 65 librelik buğdayları, Avustralya ve Kanada’dan tohumluk için her zaman aranmakta ve istenmekte idi.. Çiftliğin İstanbul borsasına gönderdiği buğdaylar, en iyi cins buğday olarak yüksek fiyatla satılıyordu.. Geniş Anadolu yaylasına özgü bir buğday olan ‘kunduru’ tür buğday ise özellikle Almanya, Romanya ve İtalya’nın vazgeçilmez kültürü makarna için tercih ettikleri yegâne buğday idi.. Yani dolayısıyla en yüksek kaliteye sahip türdü..”

Yukarıdaki yazı metni çok sevgili dostum Ali Bilge Hasdemir’e aittir. Ne noktasına ne de virgülüne dokunmadım. Gönlümdeki yaraların tercümanı olduğu için sadece teşekkür ediyorum kendilerine.

Peki, bugünlerde neyi konuşuyonruz?

Saman ithalatı. Tarım bakanı kabul ediyor. “Girişimcinin aldığına sattığına mı karışacağız” mealinde konuşmalar yapmış. Cumhurbaşkanı kabul etmiyor. “Bay Kemal sapla samanı karıştırıyor.” diyor.

Samanı bir kenara bırakalım. Dünyada en pahalı eti hangi ulus yiyor.

-Biz yiyoruz efendiler!

Dünyada en az ücreti kim alıyor?

-Biz alıyoruz efendiler!

Yorum yapmaya gerek var mı? hayır, zannetmiyorum. Herşey meydanda.

Peki, Atatürk Orman çiftliğini merak edenler var mı? Varsa söyliyeyim. Talan edildi. Elimizde sadece bu fotoğraf kaldı.

Atamızın “Yurtta barış, cihanda barış” politikasından, tarım, ekonomi, eğitim, kalkınma politikalarından geriye eser kalmadı. Tüm ulusun bireylerini kardeş yapan laiklik eski bir anı olarak kaldı.

Bir öğretmen sınıfındaki öğrencilerine kompozisyon sorusu sorar. Derki, Atatürk bu ülke için neler yaptı? Bir öğrenci tek cümle ile kompozisyonda en yüksek notu alır. Öğrencinin yazısı şudur:

-“Atatürk bu millet için neler yapmadı ki…”

Peki, biz cumhuriyeti yıkmak için neler yaptık?

– Neler yapmadık ki…

Saygılarımla

Celal Çalık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir