Avrupa Kros Şampiyonasında beş madalya

Hollanda’nın Tilburg kentinde düzenlenen 25. Avrupa Kros Şampiyonası’nda Türkiye iki altın, üç bronz olmak üzere toplam beş madalya kazandı. Yasemin Can kadınlarda zafere ulaşırken, diğer altın madalya büyük erkek takım mücadelesinde geldi.  

Avrupa Kros Şampiyonası’nda büyük erkekler takımda Türkiye, şampiyonluk unvanını korurken, bu kategoride 2014 ve 2017’den sonra üçüncü kez Avrupa’nın zirvesine çıktı. Büyük erkekler mücadelesinde bireysel şampiyonluk Norveç’e giderken, eski şampiyon Aras Kaya üçüncü olarak podyuma çıktı. Geçen yılın Avrupa Kros şampiyonu Kaan Kigen Özbilen bu kez dördüncü sırayı alırken, Polat Kemboi Arıkan da yedinci olarak finiş gördü. Böylece takım sıralamasında 14 puana ulaşan Türkiye, büyük erkekler takımda Britanya ve İtalya’nın önünde kürsünün en üst basamağına çıktı.

YASEMİN ÜÇLEDİ
Erkekler takım mücadelesiyle birlikte Türkiye’ye şampiyonada diğer altın madalyayı büyük kadınlar kategorisinde yarışan yıldız atlet Yasemin Can getirdi. Can, 2016’da İtalya’nın Chia, 2017’de ise Slovakya’nın Samorin kentinde elde ettiği zaferlerin ardından Tilburg’da üçüncü kez Avrupa Kros altın madalyası kazandı.

İki gün sonra 22. doğum gününü kutlayacak olan Yasemin, parkuru 26:05 ile tamamlarken, İsviçreli Fabianne Schlumpf ve Norveçli Karoline Grovdal’ı geride bıraktı. Yarıştaki diğer milli atletlerden Özlem Kaya 24., Tubay Erdal ise 63. sırayı aldı.

Yasemin Can, şampiyona tarihinde büyük kadınlarda üç kez şampiyonluk elde eden ilk isim olma başarısını gösterdi.

U20 KADINLARDA İKİ MADALYA
Şampiyonanın ilk yarışı olan U20 kadınlar mücadelesinde İnci Kalkan, Avrupa üçüncülüğüne ulaştı. Bu yıl pistte Avrupa U18 Şampiyonası’nda gümüş madalyası bulunan İnci, krosta da podyuma çıkarak başarılarını devam ettirdi. U20 kadınlar mücadelesinde Emine Akbingöl 17’nci, Derya Kunur da 19’uncu sırayı elde edince toplamda 39 puana ulaşan Türkiye, bir podyum daha elde etti. U20 kadınlar takımda Milli Takım, Britanya ve Hollanda’nın arkasında üçüncü sırayı aldı.

U20 erkekler mücadelesinde Ayetullah Aslanhan Avrupa sekizincisi olurken, takım sıralamasında Türkiye’ye bir sekizincilik daha geldi. U23 erkeklerde en iyi dereceyi 43. olan Onur Aras elde ederken, U23 kadınlarda Yayla Kılıç finişe 13. sırada geldi. U23 kategorisindeki takım sıralamasında Ay-yıldızlı ekip kadınlarda altıncı, erkeklerde ise 11. oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir