‘BEKA SORUNU’ GENELLEŞTİRİLMEMELİ

Beka, Bela, Zeka! Bu üç kelime son günlerde öyle bir gündem ki sormayın. Bela ve zeka kavramlarının anlamlarını rahatlıkla anlayabiliyoruz fakat beka kelimesinin anlamını kaç kişi biliyor acaba aramızda? Sözüm bilmeyenlere; siz bakmadan ben yazayım. Beka’nın bir anlamı da; ‘bir devletin toprak bütünlüğünü, ahdi hukukunu ve anayasal düzenini iç ve dış tehditlere karşı koruması suretiyle hayatiyetini devam ettirmesi’ dir. Bir devlet için o devleti yöneten devlet adamları sürekli olarak beka sorunundan bahsediyorsa, bu çok ciddi bir durumdur. Bana göre; beka sorunu var demek ciddi ciddi devlet yıkılmak isteniyor demekle eş anlamlıdır ve bu durum gerçekten çok tehlikeli bir halde olunduğunun ispatı gibidir.
Cumhur ittifakı üyeleri sayın iktidar partisi ve ortağının durmadan bir beka sorunundan bahsetmesi devletimiz ve cumhuriyetimiz için tehlike çanları çalıyor anlamı taşımakta değil midir? Daha yüz yılını bile doldurmamış Cumhuriyetimiz kim ve kimler tarafından yıkılmak istenebilir sorusu boş bir soru olacaktır. Zira Osmanlının çöküş zamanlarında padişah taraftarı hainlerin imzaladığı Sevr Anlaşması ile sevinen daha sonrasında ise Başbuğ Mustafa Kemal Paşanın çizmesi altında ezilen Avrupa ülkelerinin kininin Türklere, bırakın geçmeyi azaldığını bile sanan gaflet içine düşmüş olur. Buraya kadar herşey tamam. Anlayıp, tahmin edebiliyoruz! Fakat aklımızda deli sorular, sormadan da edemiyoruz. Şimdi beka sorunu var deyip oy isterken ben ve benim gibi devletini, milletini, vatanını seven her Türk vatandaşını kalbinden hemde tam 12 den vurabilirsiniz. Bu doğru! Tamam diyelim ki beka sorunu var deyip belediye seçimlerinde Cumhur ittifakı adaylarına oy verdik. Ama bir dakika! Belediye yönetimleri ne anlama gelmektedir? Belediye devlet yönetimi midir? Belediye yönetimi devletin bölünmez bütünlüğünü nasıl etkileyebilir? Belediye halka ve şehre hizmet demek değil midir? Biliyor musunuz, olay aslında sanıldığı gibi hiç basit değil. Konu ile ilgili birsürü senaryo üretilebilir. Benim ilk anda aklıma gelenler şu şekilde:
1- Doğu illerimizde bölücü terör örgütü pkk nın kendi milli iradesini oluşturup devlete karşı koymak amacıyla kazdığı hendeklerde kullanılan kepçeler ve kamyonlar bağlı bulunduğu belediyelere ait çıktı. Devletin bekası için belediye yönetimleri bu tip olaylarda oldukça önemli rol oynamaktadır. Evet, bu doğru! Fakat bu belediyeler teröriste kardeş diyen HDP partililerin elinde olan belediyeler değil midir? Hani şu zamanında iktidar partisinin Dolmabahçe de mutabakat imzaladığı terörist bebek katili öcalanın merkezi Kandilde bulunan örgütü adına orada olan HDP partililer. HDP partisinin de Millet İttifakından olmadığını biliyorum.
2- Örneğin Tekirdağ, İstanbul, İzmir veya Eskişehir gibi şehirlerde terörle alakası olmayan, şehre hizmet eden bilinçli yöneticilerin bulunduğunu düşünüyorum. Gerçekten insanca yaşamak adına Türkiye’nin örnek şehirleri olan bu illerde ki Millet İttifakı adayları Türkiye’nin bekasına nasıl bir zarar verebilir ki? Bu durumu anlamış değilim.
Yani demem o ki; teröre isteyerek veya istemeyerek ama nihayetinde destek veren birkaç şehir de olan özel durumlar dışında özellikle Marmara ve Ege Bölgesinde bulunan şehirlerde ki Millet ittifakı adaylarını terörist sınıfına koyup bunlar devletin bekasına zarar verecekler ne demektir biliyor musunuz? Bu onlara edilmiş bir laf değil, o adayları destekleyen o bölgede yaşayan ve devletini, vatanını, milletini canını verecek kadar çok seven Türk vatandaşlarına atılan kötü bir iftiradan başka birşey değildir. Bu halkı kutuplaştırmak değil de nedir? Siz, size oy verene vatansever veya aranızdan birilerinin tabiriyle cennetlik deyip size oy vermeyecek olan insanları bu vatanda dışlayamazsınız. Bu bir belediye seçimidir. Parti seçimi veya devlet yöneticiliği seçimi değil. Belediyeler halktan aldıkları vergilerle ve harçlarla halka hizmetlerini sağlarlar ve halk şahıs olarak hangi adayın doğru dürüst hizmet vereceğine inanırsa onu seçmelidir. Partilerin aslında hiç bir önemi yoktur. Ben demiyorum ki Cumhur ittifakından kimseye oy vermeyin. Diyorum ki; ben belediye başkanlığa adaylığını koymuş şahsa bakarım. Doğru, düzgün, şeffaf bir yönetim sağlayacağına inanırsam ona oyumu veririm. Hangi tarafta olursa olsun. Bu bağımsız bir aday da olabilir.
Bence siz Cumhur ittifakı, haklısınız haksız değil! Fakat haksızlığınız bu ‘beka sorunu’ politikasını genelleştirmeniz. Beka sorunu politikası ancak ve ancak zamanında belediye eliyle hendek kazılan ve devlete karşı ihanet içinde olup kayyum atanmaya kadar giden şehirlerde yürütülmeli ki zaten inanın bana Iğdır örneğinde olduğu gibi o yerlerde sizi zillet dediğiniz Millet İttifakı bile koşulsuz destekler. Normal olan ve tarihini bilen kimse bu vatanın bölünmez bütünlüğünün zedelenmesini istemez. Rahat olun.
Örneğin ben, yaşadığım şehirde önceden de verdiğim örnek gibi; kimin açık görüşlü, aydın fikirli, yeniliğe ve teknolojiye açık, şehrin modernizasyonuna katkı sağlayacak ve tüm bunları yaparken de şeffaf bir yönetim ile hizmet edeceğini düşünüyorsam, ona oyumu vereceğim. Partilerin hiç bir önemi yok. Bireysel değerlendireceğim, çünkü gerçekten belediyelere ödenen paralar ya bireysel hizmetlere harcanıyor yada halka harcanıyor fikrindeyim. Hani şu ismi lazım değil Mersin’de bir açıklama da ne denmişti geçtiğimiz günlerde? ‘Hırsız bile olsa yeter ki bizim olsun’ gibi bir anlatımdı. Hala kulaklarım da çınlıyor. Bu nasıl bir yaklaşım ve nasıl bir anlayıştır? Birde koyu müslümanlığından bahseder, sorsan bu vatandaş. Hırsız mı? Aman aman! Bence, benim param ile yeniden bana hizmet etmeyip cebini dolduracak olan insanın zaten dinle alakası yoktur ama hırsız olmayıp dürüst, düzgün olan bir dinsizi hırsızlık yapan bir müslümana tercih ederim. Olay budur. Ben iki elimle, emeğimle, alın terimle çalışıp çabalayıp hiç kimseyi haksız yere oturduğu yerde zengin edemem. Habersiz zengin olana da hakkımı sonuna kadar haram ederim. Ama yaşasam hendek olaylarının yaşandığı terörist kardeşi HDP adaylarının kazanması olası doğu şehirlerinden birinde, oyumu isme değil, denilen gibi, ülkenin bekası için Cumhur veya Millet ittifakından kim güçlü ise ona verirdim. TÜRK devletimize tam destek!
TENGRİ BİZ MENEN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir