bir düşünün…

Köydesin, tarlada uğraşıyorsun…
Gazetelerden Yunanlılar’ ın Ege’ yi işgal ettiklerini okuyorsun. Yaşadığın köye çok uzaktalar. Sana gelene kadar durdurulacaklarını ve köyüne gelemeyeceklerini düşünüyorsun.
İki gün sonra gazeteye bakıyorsun. Komşu şehirdeler. Yolu yarılamışlar; endişeleniyorsun. Birkaç gün sonra gazete de çıkmaz oluyor. Çevre köylerden haber geliyor ve hepsinin basılıp yakıldığını duyuyorsun. Bıçak kemiğe dayanmış! Gidecek yerin de yok! Bekliyorsun. Sabah oluyor , akşam oluyor sonra tekrar sabah oluyor . Belki bizim köye gelmezler diyorsun. Köyden silah sesleri gelmeye başlıyor.
Kaçınılmaz son geliyor; artık senin köyündeler. Düşünüyorsun. Eşini kızını ve oğlunu kilere saklıyorsun. Silahını alıp evin camından dışarısını gözlüyorsun. Dakikalar sonra evin önünde 30 kişilik düşman müfrezesi görünüyor. Basıyorsun tetiğe. Biri indi. Bir daha basıyorsun. Bir düşman daha indiriyorsun. Üç, dört, beş derken mermin bitiyor. Dalıyorlar evin içine. Dipçik ile suratını dümdüz ediyorlar. Aman beni vurup gitsinler de ailemi bulmasınlar diye dua ediyorsun.
Buluyorlar. Askerlerden üçü ” Biz bunu bir sorgulayalım ” deyip pis pis gülerek eşini sürükleyip ahıra götürüyor.
Diğer üçü de kahkahalar ile ” Biz de bunu sorgulayalım” deyip kızını bahçeye çıkarıyor. Düşman askerlerden biri oğluBüyüdüğünde intikam almak ister” İki asker vurmak için oğlanı evin arkasına götürüyor.

Çaresizsin!

Beni vurun onlara dokunmayın diyorsun ama nafile. Ellerin bağlı. Çabalıyorsun ama hiçbir şey yapamıyorsun.
“Herşey buraya kadarmış” diyorsun. Tam bu esnada köyde silah sesleri başlıyor. Ancak bu sefer çığlıklar köylülerden değil düşman askerlerinden geliyor.

TÜRK ASKERİ giriyor köye.

5 Mehmetçik evin arkasına koşuyor oğlanı kurtarmak için. Düşman askerini indirip oğlanı kurtarıyorlar. 4 Mehmetçik ahıra saldırıyor eşinin ırzına geçmesinler diye. Son anda yetişiyorlar. Oradaki düşman askerini de vurup hatunu kurtarıyorlar. Diğer Mehmetçikler evin bahçesine dalıyor. Kısa sürede çatışma bitiyor. Kızına da zeval gelmeden kurtarılıyor. O asker senin canını, namusunu, şerefini kurtarıyor.

Şimdi asıl konuya gelelim:

Sen bu askerlere “Oruç tutuyor musun, namaz kılıyor musun, cumaya gidiyor musun, hangi partilisin, mezhebin nedir, dinin nedir ” diye soru sorar mısın?

O noktadan sonra senin için önemi olur mu?

Sizi birleştiren partiniz, renginiz, dininiz ya da mezhebiniz değildir.

Sizi birleştiren maya akrabalıktır, TÜRKLÜK’tür, TÜRKLÜK!

Sıra sizin köyünüze gelmeden, boş muhabbetleri bırakıp birbirimize sahip çıkalım.

ALINTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir