BİRLİKTE YAŞAMAK

Dil, din, ırk, inanç, mezhep, renk gibi farklılıklarımız ne olursa olsun birlikte ve barış içinde el ele yaşamanın formulü; kırmızı ışıkta durmak, yeşil ışıkta geçmek gibi sarsılmaz toplumsal kurallara, tüm güçlerden üstün bir hukuka, laik ve demokratik bir cumhuriyete ihtiyacımız olduğu su götürmez bir gerçektir.

Bundan yıllar önce, okul yıllarındaki gençliğimde sabah erkenden okula giderken çığlıklar ve bağrışmalar duymuştum. Elimde olmadan olayın olduğu kahve meydanı önüne gittim ve gözlerimle gördüğüm gerçek beni şaşkına çevirmişti.

Güçlü kuvvetli hergelenin biri zayıf bir adamcağızı altına alıp kıskıvrak yakalamış ve Allah ne verdiyse vuruyor bir yandan da yetişin adam öldürüyorlar diye bağırıyordu.

Hukukun üstünlüğünü sağlamaktan kimler korkuyor. Hadi diyelim memura emekliye ve emekçiye ekonomik nedenlerle hak ettiği ücretler ödenmiyor. Eyvallah, Ama bu adalet sistemi cüzdanla alakalı değil ki arkadaş. Vicdanla alakalı bir sistem. Bu kadar zor mu bu memlekette bir arada kardeşçe yaşamak. Farklılıklarımız için neden bir birimize düşman olalım.

Neredeyse hergün yaşanan bu rezil olaylar ve yalaka medyanın Türk insanı zekasıyla alay eden yalan dolan yorumları sayesinde sağlığımı kaybedeceğim. Lakin aklı selim insanlar olarak biz yine de yangına körükle gitmeyelim. Güzel cümleler kuralım. Bazen güzel bir şiire kulak vermek ruhumuza gıda verir, yaşamımıza renk, umudumuza umut katar.

Mübarek adam Cahit Sıtkı ne kadar güzel yazmış bu şiiri.
Sizlerle paylaşmak istedim bu hafta köşemde.

MEMLEKET İSTERİM

Memleket isterim
Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

Memleket isterim
Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
Kış günü herkesin evi barkı olsun.

Memleket isterim
Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
Olursa bir şikâyet ölümden olsun.

Cahit Sıtkı TARANCI

Mutlu haftalar sevgili okurlar.
Celal Çalık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir