Bisanthe 4. Oda Müziği Festivali başlıyor

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Bisanthe Oda Müziği Festivali, 20 Ocak 2019 Pazar günü başlıyor.

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesinin sanat etkinliklerinin markası olan Bisanthe adı altında düzenlenen 4. Oda Müziği Festivali, 20 Ocak Pazar günü saat 20.00’da gerçekleşecek İdil Biret ve Borusan Quartet konseri ile başlayacak. Konser öncesi saat 19.00’da açılış kokteyli düzenlenecek.

İLK GÜN İDİL BİRET VE BORUSAN QUARTET SAHNE ALACAK

İki haftaya yayılan konserleri ile Tekirdağ’ı klasik müziğe doyuracak olan Bisanthe 4. Oda Müziği Festivali’nde Türkiye’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden sanatçıların yer aldığı oda orkestraları sahne alacak. Konserler Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleştirilecek.

Festivalin ilk gününde dünyanın sayılı piyanistlerinden ve Türkiye’nin yaşayan en önemli sanatçılarından biri olan İdil Biret, Borusan Quartet eşliğinde Tekirdağlı klasik müzikseverlerin huzuruna çıkacak.

EŞKİNAT: “SANAT KENTİ KİMLİĞİMİZİ ORTAYA KOYACAĞIZ”

Yaklaşan festival öncesi hazırlıkların büyük bir titizlikle devam ettiğini ifade eden Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bisanthe artık bizim kurumsallaşan ve sanat etkinliklerimizin çatısı haline gelmiş bir marka. Oda Müziği Festivali de bu markanın yerleşik etkinliklerinden biri. Bu yıl farklı bir çalışma yaptık ve konserlerimizi iki haftaya yaydık. Toplamda 9 farklı oda orkestrası bizlerle olacak. Hazırlıklarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Süleymanpaşa sanat kenti kimliğini ortaya koyacak. Halkımızdan her yıl artarak devam eden bir ilgi var. Tüm vatandaşlarımızı bu yıl da birbirinden değerli sanatçı ve topluluklarımızın yer alacağı Bisanthe 4. Oda Müziği Festivali’ne bekliyoruz,” ifadelerine yer verdi.

KÜÇÜK: “DÜNYANIN VE TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ ORKESTRALARINI DİNLEYİCİLERLE BULUŞTURUYORUZ”

Bisanthe Oda Müziği Festivali Genel Sanat Yönetmeni Kemal Küçük de festivalin bu yıl daha renkli bir havaya bürüneceğini belirterek, “Her yıl dünyanın ve Türkiye’nin en önemli oda orkestralarını Tekirdağlı dinleyicilerle buluşturmak için çok seçici ve titiz çalışmalar yapıyoruz. Bu yıl en kapsamlı festivalimizi gerçekleştireceğiz. Tam iki hafta boyunca dolu dolu geçecek bir festival programı hazırladık. Beğeniyle izleneceğini umuyor ve tüm sanatseverleri konserlerimize bekliyoruz,” açıklamasında bulundu.

BISANTHE 4. ODA MÜZİĞİ FESTİVALİ PROGRAMI

Öte yandan, ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konserleri izlemek isteyen vatandaşlar için konser akşamları saat 19.00’da Tekirdağ Valiliği önünden araç kaldırılacağı, ayrıca Namık Kemal Üniversitesi ana girişinden Rektörlük Binası önüne kadar 19.00-19-45 saatleri arasında da ring hizmeti verileceği belirtildi.

Bisanthe 4. Oda Müziği Festivali programı ise şöyle:

20 Ocak 2019 Pazar

19.00 – Açılış Kokteyli

20.00 – İdil Biret ve Borusan Quartet

22Ocak 2019 Salı

20.00 – Ametist Klarnet Beşlisi

23 Ocak 2019 Çarşamba

20.00 – Bozok Quartet

25 Ocak 2019 Cuma

20.00 – Bendis Trio

26 Ocak 2019 Cumartesi

20.00 – Bosphorus Nefesli Beşlisi

28 Ocak 2019 Pazartesi

20.00 – Likya Trio

30 Ocak Çarşamba

20.00 – Mimar Sinan Kontrbas Quartet

1 Şubat 2019 Cuma

20.00 – Bisanthe Quartet

2 Şubat 2019 Cumartesi

20.00 – Emre Tamer ve İstanbul Kamerata Barok (Kapanış Konseri)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir