BÖRTEÇİNE 1/09 BİLDİRGESİ

1- TÜM TÜRK DEVLETLERİNDE TÜRK VATANDAŞLIĞI HAKKI KAZANILMASI İÇİN SADECE O TOPRAKLARDA YAŞAMAK YETMEZ, KİŞİNİN TÜRK OLMAYA LAYIK OLMASI VE TÜRK DEVLETİ İÇİN CANINI VERMEYE HAZIR OLMASI GEREKMEKTEDİR.

2- TÜRK DEVLETLERİ SINIRLARI DAHİLİNDE YAŞAYAN VE DEĞERLİ TÜRK VATANINA HAİNLİK ETMEYEN TÜM İNSANLARA, SOY SOP GÖZETMEKSİZİN, TÜRK DENİR. TÜRK DEVLETLERİNE KARŞI HAİNLİK EDEN YURTTAŞLAR KANI TÜRK BİLE OLSA ŞANLI ŞEREFLİ TÜRK VATANDAŞLIĞINDAN ÇIKARILMALIDIR.

3- TÜRK DEVLETLERİNDE RESMİ DİL TÜRKÇE OLACAK ŞEKİLDE RESMİ KURUMLARDA, DEVLET DAİRELERİNDE VE AKADEMİK DÜZEYDE EĞİTİM VEREN KURULUŞLARDA GÖREVLİLERE DİKSİYON DERSİ VERİLEREK DEVLET MEMURLARININ YÜKSEK TÜRKÇE İLE KONUŞMASI ÖZENDİRİLMELİ VE GEREKEN YAPTIRIMLARLA HAYATA GEÇİRİLMELİDİR. DEVLET DAİRELERİNDE, DEVLET MEMURLARI HER VATANDAŞA KARŞI ANLAŞILIR BİR DİLLE KONUŞMASI GEREKTİĞİNDEN, YÖRESEL ŞİVELER KULLANILMAMALIDIR.

4- AZERİ, KAZAK, KIRGIZ, ÖZBEK YOKTUR SADECE TEK IRK VARDIR ODA TÜRK IRKIDIR. BU DEVLETLERDE YAŞAYAN VATANDAŞLAR DA TÜRK VATANDAŞLARI OLUP BU VE BENZERİ TÜRK DEVLETLERİNDE TÜRKLÜK BİLİNCİ UYANDIRILMALIDIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir