BÖRTEÇİNE 1/12 BİLDİRGESİ

1- TÜM TÜRK DEVLETLERİNDE RESMİ DİL TÜRKÇE’DİR. DEVLET İÇİNDE AZINLIK OLARAK HAYATLARINI SÜRDÜREN DİĞER ETNİK GRUPLARA MENSUP İNSANLAR BAZ ALINARAK DEVLETİN RESMİ DİLİ BÖLÜNMEMELİ, ÇOĞALTILMAMALIDIR. BÖLÜNMESİ YÖNÜNDE GÖRÜŞ BİLDİRİLMESİ BÖLÜCÜLÜK, TERÖRİSTLİK VE HAİNLİKLE EŞDEĞER TUTULMALI, BU TİP SÖYLEMLERDE BULUNANLAR İÇİN KANUNLARLA CEZALAR DÜZENLENMELİDİR.

2- TÜRK DEVLETLERİ KENDİLERİ İLE AYNI DİLE, AYNI KÜLTÜRE VE AYNI SOYA SAHİP DEVLETLER VEYA FAHRİ DEVLET SAYILAN DEVLETLEŞEMEMİŞ MİLLETLER İLE KARDEŞTİR. BU ÖZELLİKLERİN DIŞINDA Kİ MİLLETLERİN OLUŞTURDUKLARI DİĞER DEVLETLER İLE İSE ANCAK DOST OLABİLİR. BU DOSLUK TÜRKLÜK HİSSİYATININ İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE ANCAK DEVLET ÇIKAR VE İLİŞKİLERİNE GÖRE ŞEKİLLENEBİLİR. TANIMDA YER ALAN KARDEŞ KAPSAMINA GİRMEYEN DİĞER EVLETLER İLE BAŞKA BİR MANEVİ İLİŞKİ VEYA BAĞ KURMASI O DEVLET İÇİN ANCAK VE ANCAK ANLAM TAŞIMAYAN GELİŞMELER SINIFINDA DEĞERLENDİRİLEBİLİR.

3- TÜM TÜRK DEVLETLERİ İÇİN; TÜRK VATANDAŞLIĞI KUTSAL BİR DEĞER OLARAK GÖRÜLÜP SATILIK OLMAMALIDIR. TÜRK VATANDAŞLIĞI HİÇ BİR BEDEL KARŞILIĞINDA YABANCI DEVLET MENSUPLARINA VERİLMEMELİ VE VATANDAŞLIK HAKKINDAN DOĞAN ÖZELLİKLE GAYRİMENKUL KAZANIMLARI BELLİ BİR SÜRE İKAMET İSPATI İLE MÜMKÜN OLMALIDIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir