BÖRTEÇİNE 1/17 BİLDİRGESİ

1- TÜM TÜRK DEVLETLERİNDE KIYAFETİ VE MÜZİĞİ İLE YÖRESEL KÜLTÜRÜN APAÇIK İSPATI OLAN HALK OYUNLARINA DÜNYANIN DİĞER KÜLTÜR VE DEVLETLERİNDE BİR DÜNYA MARKASI OLACAK KALİTEDE ÖZEN GÖSTERİLMELİ VE BU ALANDA YAPILAN MUSABAKALARA DÜNYA DEVLET LİDERLERİ ÇAĞIRILARAK TURİSTİK BİR MEŞALE OLACAK ŞEKİLDE FESTİVALLER DÜZENLENMELİDİR.

2- TÜM TÜRK DEVLETLERİ ARASINDA UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ FAKAT BİR ZAMANLAR TÜRK’ÜN EN BÜYÜK EĞLENCESİ OLAN TARİHİ VE KÜLTÜREL SPOR MUSABAKALARI OLİMPİK NİTELİKTE YARIŞMALAR HALİNDE ORGANİZE BİR DİSİPLİNDE DÜZENLENMELİ VE ZAMAN İÇİNDE ÖZENDİRİLEN DİĞER YABANCI DEVLETLERİN SPORCULARINA DA MUSABAKALARDA YER VERİLMELİDİR.

3- TÜM TÜRK DEVLETLERİ ARASINDA ÖZELLİKLE GELENEKSEL TÜRK MÜZİĞİ ALETLERİ KULLANILARAK ÇALINAN MÜZİK KATEGORİSİ BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜRK MÜZİĞİ İLE İLGİLİ YARIŞMALAR VE MUSABAKALAR DÜZENLENMELİ, BU ORGANİZASYONLAR BİR DÜNYA MARKASI OLACAK CİDDİYET VE DİSİPLİNDE KONSEPTLER İÇERMELİ VE ZAMAN İÇİNDE TÜRK MÜZİĞİNE ÖZENDİRİLEN DİĞER ÜLKELERİN DE KATILIMI SAĞLANARAK OLUŞUMUN BİR DÜNYA MARKASI HALİNE GETİRİLMESİ PLANLANMALIDIR.

4- 1., 2. VE 3. MADDELERDE BELİRTİLEN HUSUSLAR TÜRK KÜLTÜRÜNÜN TANITILMASI VE TÜRKLÜĞÜN ÖZENDİRİLMESİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ UNSURLARDIR. ZAMAN KAYBETMEDEN ÖZENLE PLANLANMALI VE YÜRÜRLÜĞE SOKULMASI HUSUSUNDA GEREKEN GİRİŞİMLERDE BULUNULMALIDIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir