BÖRTEÇİNE 1/18 BİLDİRGESİ

1- TÜM TÜRK DEVLETLERİNDE YAŞAYAN TÜRK VATANDAŞLARINA TÜRKLÜK BİLİNCİ UYANDIRACAK EĞİTİM VE BİLGİ VERİLMELİ, TÜRK DEVLETLERİ İÇİNDE YAŞAYAN HERKESİN TÜRK OLDUĞU VE TÜRK VATANDAŞLARI ARASINDA HİÇBİR FARK VE AYRIM OLMAYACAĞI ÖĞRETİLMELİ, TÜM TÜRK VATANDAŞLARININ ÜLKELER İÇİNDE EŞİT HAK VE ÖZGÜRLÜKLERE SAHİP OLDUĞU HER DEFASINDA YÖNETİCİLER TARAFINDAN TÜRK HALKINI BU HUSUSLARDA BİLGİLENDİRMEK AMACIYLA DİLE GETİRİLMELİDİR.

2- TÜM TÜRK DEVLETLERİNDE EĞİTİME BÜYÜK ÖNEM VERİLMELİ, KADIN -ERKEK EŞİTLİĞİ HUSUSU ÇALIŞMA ALANININ HER SAHASINDA KABUL EDİLMELİDİR.

3- KADIN CİNAYETLERİ KARŞILIĞI ADLİ MAKAMLARCA BELİRLENEN CEZA MUTLAK İDAM KARARI OLARAK TÜRK TÖRE, ÖRF VE ADETLERİNE UYGUN ŞEKİLDE DEĞİŞTİRİLİP DÜZENLENMELİDİR.

4- TÜM TÜRK DEVLETLERİNDE DEVLETİN MENSUBU OLAN TÜRK VATANDAŞLARINA LAİKLİĞİN DİN DÜŞMANLIĞI OLMADIĞI, AKSİNE HERKESİN İNANDIĞI DİNİ KENDİ VİCDANI ÇERÇEVESİNDE İSTEDİĞİ GİBİ ÖZGÜRCE YAŞAYABİLMESİ OLDUĞU AÇIKÇA ANLATILMALI VE İNANÇ MESELELERİNİN ÜLKE YÖNETİMİNDEN KESKİN BİR ÇİZGİ İLE AYRILMASI VE AYRICA KAMU PERSONELLERİNİN SİYASİ GÖRÜŞLERİNİ KENDİLERİNE SAKLAYARAK HER GÖRÜŞTEN VE SINIFTAN YURTTAŞA EŞİT HİZMETİ VERMELERİ SAĞLANMALIDIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir