BÖRTEÇİNE 1/19 BİLDİRGESİ

1- TÜM TÜRK DEVLETLERİNDE SİYASET PROPAGANDASI DEVLET KURUMLARINDA, OKULLARDA VE CAMİLERDE KESİNLİKLE KANUNLA YASAKLANMALIDIR.

2- TÜM TÜRK DEVLETLERİNDE GÖREVİNİ DOĞRU YAPMAYAN VEYA TÜRK VATANDAŞLARINA HİZMET VERMEKTEN ÇEKİNEN, VATANDAŞIN İŞİNİ ÇÖZMEK YERİNE DAHA ÇOK ZORLAŞTIRAN DEVLET MEMURLARI KURULACAK DEVLET MEMURU ÇALIŞMASINI DENETLEME KOMİSYONLARINA GELEN İHBARLAR DOĞRULTUSUNDA TESPİT EDİLİP ÖMÜR BOYU DEVLET MEMURLUĞUNDAN MEN İLE CEZALANDIRILMALIDIRLAR.

3- TÜM TÜRK DEVLETLERİNDE FEN EĞİTİMİNİN ÖNEMLİ OLMASININ YANINDA EN ÖNEMLİ KONU TÜRK TARİHİ EĞİTİM VE ÖĞRETİMİ OLMALI, ORTAK TÜRK TARİHİ VE KAHRAMAN ATALARIN BAĞIMSIZLIK MÜCADELELELERİ TOPLUMUN HER KESİMİNE DOĞRU VE AÇIK BİR BİÇİMDE ANLATILARAK BU HUSUSLARLA İLGİLİ SANATTAN SPORA KÜLTÜREL HER ALANDA HATIRLATICI ETKİNLİKLERE YER VERİLMELİDİR.

4- TÜM TÜRK DEVLETLERİNDE TÜRK DİLİNİN KORUNMASI, GELİŞTİRİLMESİ VE YAŞATILMASI AÇISINDAN TURİSTİK BÖLGELER DIŞINDA YER ALAN VATAN TOPRAKLARINDA SOKAK VE İŞYERİ TABELALARI NDA OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ HAYATIN HER ALANINDA ÖZ TÜRKÇE KELİMELER KULLANILMALI, TÜRK DİLİNDEN ÖZELLİKLE ARAPÇA VE FARSÇA KÖKENLİ KELİMELER KALDIRILMALI VE TÜRK ÇOCUKLARINA AİLELER TARAFINDAN ÖZ TÜRKÇE İSİMLER KONMALIDIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir