BÖRTEÇİNE 1/20 BİLDİRGESİ

1- TÜM TÜRK DEVLETLERİNDE TURAN KURULMASI YÖNÜNDE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BİLİNÇLENDİRİLEREK BÜYÜK TÜRK MİLLETİ AİLESİNİN BİRLİK BÜTÜNLÜK İÇİNDE HAREKET EDİLDİĞİNDE OLUŞABİLECEK UYUŞMAZLIK EĞİTİMLERİ TÜM TÜRK HALK TOPLULUKLARINA VERİLMELİDİR.

2- TÜRK DEVLETLERİ ARASINDA TURAN BİRLİĞİNDEN ÖNCE ORTAK KÜLTÜR PAYLAŞIMI VE TÜRK HALKLARININ BİRBİRİ İLE TEKRARDAN KAYNAŞMASI AÇISINDAN ARALARINDA OLAN TEK DİL TÜRKÇE KULLANILARAK OLUŞTURULMUŞ ŞARKILARLA HER SENE DÜZENLENECEK BİR ‘TÜRKVİZYON’ ŞARKI YARIŞMASI TERTİPLENMELİDİR. BU HUSUSUN, UZUN ZAMAN RUS KÜLTÜRÜ ETKİSİNDE BULUNAN ORTA ASYA TÜRK HALKLARI İLE BATI VE ARAP ETKİSİNDEN DOLAYI KÜLTÜR YOZLAŞMASI YAŞAYAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARI ARASINDA Kİ KAYNAŞMAYI HIZLANDIRACAĞI DÜŞÜNÜLMEKTEDİR.

3- TÜM TÜRK DEVLETLERİNİN SINIRLARI İÇERİSİNDE YER ALAN DOĞAL KAYNAKLAR VE MADENLER ÜZERİNDE KULLANIM VE ARAŞTIRMA HAKKI ÖNCELİKLE O DEVLETİN KENDİSİNE VE BAĞLI BULUNACAĞI TÜRK BİRLİĞİNDE Kİ ÜLKELERE AİT OLMAKLA BİRLİKTE KESİNLİKLE YABANCI DEVLETLERE VEYA YABANCI DEVLET MENŞEİLİ ŞİRKETLERE KİRALANAMAZ, SATILAMAZ VEYA DEVREDİLEMEZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir