Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önümüzdeki Aylarda YPG ve DEAŞ’ı Sileceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’deki gelişmeler ve ABD’nin çekilme kararını değerlendirdi. Fırat’ın doğusuna yapılacağı açıklanan operasyona değinen Erdoğan, “Trump’la yaptığımız telefon görüşmesi ve temaslar, bizi bir müddet daha beklemeye yöneltti” dedi. Bu bekleme sürecinin ucu açık olmadığının altını çizen Erdoğan, önümüzdeki aylarda PYD, PKK ve DAEŞ’i kapsayacak bir operasyonun sinyalini verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni’nde konuştu.

Erdoğan Suriye’de ki durum ile ilgili şu  açıklamalar da bulundu:

“ÇEKİLMEYE BAŞLADILAR”

Sayın Trump’la da yaptığımız görüşme neticesinde bize şunu söyledi; ‘Buradan siz DEAŞ’ı temizler misiniz?’ Biz temizledik, bundan sonra da temizleriz. Yeter ki sizler lojistik anlamda bizlere gerekli desteği verin ve çekilmeye başladılar mı, başladılar. Şimdi hedef bu diplomatik ilişkilerimizi sağlıklı bir şekilde sürdürmek, nasıl ki Cerablus’ta 3 bin DEAŞ’lıyı etkisiz hale getirdiysek, bundan sonra da yine bu terör gruplarını PKK, PYD, YPG hepsini etkisiz hale getirebilecek kabiliyete sahip bir Özgür Suriye Ordusuna ve Mehmetçiklere sahibiz. Suriye topraklarını huzura kavuşturma işini bizzat üstlenmek mecburiyetinde kaldık.

“FIRAT’IN BATISI İSTİKRARA KAVUŞTU”

Rusya ile tesis ettiğimiz yakın işbirliği ve operasyonlar Fırat’ın batısını nispi bir istikrara kavuşturmamızı sağladı. Ama doğudaki terör koridoru riski göze almamızı gerektiren bir duruma getirdi. Obama döneminde yaşanan sorunlar Trump dönemine kaldı kötü bir miras olarak. Bu yeni düzenlemeye geçilmesinde zaman kaybettirdi.

TRUMP İLE SON TELEFON GÖRÜŞMESİ

Trump ile Suriye meselesinde aynı düşündüğümüzü son telefon görüşmesinde de gördük. Ancak bunun sahaya yansıması geç ve güç oldu ama oldu. Nihayet bu konuda en açık ve ümit verici sözleri ABD yönetiminden duymayı başardık. Geçmişteki kötü tecrübelerimiz nedeniyle ihtiyatla karşılıyoruz. Fırat’ın doğusuna operasyon kararı almıştır.

“FIRAT’IN DOĞUSU BİRAZ DAHA BEKLEYECEK”

Sayın Trump’la yaptığımız telefon görüşmesi, gerek diplomasi ve güvenlik birimlerimizin temasları, gerekse Amerikan tarafından yapılan açıklamalar, bizi bir müddet daha beklemeye yöneltti, tabi bu ucu açık bir bekleme süreci değildir. Önümüzdeki aylarda Suriye sahasında PKK ve  PYD unsurlarını ve DEAŞ kalıntılarını ortadan kaldıracak bir harekat tarzı izleyeceğiz. Bunun bilinmesi lazım. Terör örgütlerine karşı en başından beri ilkeli tutum takınan Türkiye’ye başka tutum yakışmaz.”

Kaynak: Türkmeneli Cephesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir