DEĞİŞİM

Atasözüdür, tebdili mekânda ferahlık vardır. Aynı yerde uzun süre durmak bunaltır insanı. Gider, yeni adreslerde yaşarız. Bazen geziye katılırız. Dostlarımız, bize, yediğin içtiğin senin olsun, gelince gördüklerini anlat, derler. Değişmek iyi doğrultuda güzel şeydir. Darvin”in evrim teorisini de ilkelden mükemmele giden bir yolculuk olarak görürüz. Toplum olarak da okuyan bir öğrenciden, yeni Müslüman olmuş bir yabancıdan güzel beklentiler içine gireriz. Bİr din adamından tecavüz, bir öğretmenden hırsızlık gibi kötü olayları asla beklemeyiz. Hatta böyle biri hakkında kötü söz söylense; “ kardeşim senin yanlışın var bu adam aptesinde namazında bir adamdır” deriz.

Değişimler güzel ve iyi olduğu sürece hiçbir sıkıntımız olmaz aksine gurur duyarız. Ama bazen de insanoğlu fikir dünyasında ve davranış dünyasında mutasyon geçirir ve kötü yönde değişerek normal kabul edemeyeceğimiz bir çizgiye gelir. İsterseniz değişimin geri kalanını bir monologla tamamlamak isterim.

Değişmem dersin, değiştim dersin, sağcıyım, solcuyum, nurcuyum, narcıyım, değişkenim istikrarcıyım, ne olduğumu inan bilmiyorum, radikalim, islamcıyım, kimliksizim, bunalımdayım dersin. Eski partimin gömleği eskidi bu yeni partinin gömleğidir dersin. Bir zamanlar marksist idim, çok gömlek eskittim, sonra maoist, sadist ve mazoşist derken bir ara hümanizme merak sardım sonunda para tatlı geldi liberalist oldum dersin. Ortadoğu’da sabah evden radikal çıkar akşam olunca ateist dönersin arkadaş. Veya turan olarak evden dışarı adım atar gece aynaya bakarken alnında ( maden america ) yazısını okursun. Ne olursan ol umurumda değil arkadaş, ne kadar değişirsen değiş… Ama vatan bir taneciktir. Ana gibidir. Yardır, asla değişmez. Onu satamazsın satmaya çabalarsan, kiralamaya çabalarsan çok kötü bir sıfat yapışır suretine pezemenklikten de ağırdır. Ne kadar değişirsen değiş, ne kadar yıkanırsan yıkan ne kadar abdest alırsan al ne kadar namaz kılarsan kıl, ne kadar niyaz edersen et veya her şeyi inkar etsen de; hatta Tanrıyı bile, kendini bile, onu çıkaramazsın alnından. Öz vatanını sırtından hançerleme arkadaş! Kuduz bir köpek gibi gebermeyi hak ettiğin gün bile bir avuç vatan toprağı lazımdır sana…

Saygılarımla

Celal Çalık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir