Deliye Her Gün

Sevgili börteçine okurları, 2 tanecik Dini bayramımız var. Lakin atalarımız deliye hergün Bayram demişler. Ne güzel de söylemişler. Bir çoğunuz saygı çerçevesinde büyüklerinizin mezarlarını ziyaret etmiştir. Ne yazık ki ülkemiz genelinde mezarlıklarımızın durumu çok kötü bakımsız durumdadır. Bugün ben de eşimi yanıma alıp annemin Mezar ziyaretine geldim dini ritüelleri bir kenara bırakacak olursak bu kaybettiğimiz büyüklerimize karşı sevgi duruşu saygı duruşudur. Gerçi benim söylediğim de laf mı? Dirisine saygı göstermeyen bir millet ölüsüne ne kadar saygı gösterebilir. Her ne kadar birisi öldükten sonra onu badem gözlü yapsak da eğer kel ise sırma saçlı yapsak da, bu sadece birkaç gün sürer. Amacım sevgili okurlarımıza vaaz vermek veya Nutuk atmak değil, sadece güncel gerçek dediklerimizi kötü alışkanlıklarımızı bir kez daha hatırlatmak dileğiyle bu yazımı kaleme aldım. Arabistan Yarımadası’nda oluşan Müslümanlık Türk dünyasında anlamlı içerikler kazanmıştır. Bir yumurta gibi örnek verirsek, yumurtanın kabuğu araplara ait sarısı ve akı Türklere aittir. En son olarak çevrilen Sümer tabletlerinde görüyoruz ki Sümerler 4 kitap hediye ne ilham kaynağı olmuş ve asıl felsefe Sümerler’de oluşmuştur. Çoğumuzun bildiği gibi Sümerler de Türktür.

Ülkemizde takip edebildiğim birçok düşünce adamı günümüzdeki bayramlarda eski ruhaniyeti eski şevkin eski bağlılığın kalmadığını yazmakta ve bundan dem vurmaktadır.

Ülkemizin yıllardır kötü idare edilmesi insanların güvenle bakacağı biz geleceğinin olmaması koşulların durmadan değişmesi bürokrasinin çoğalması internetin yaygınlaşması cep telefonlarının bir uyuşturucu gibi bağımlılık haline gelmesi ve durmadan büyükşehirlere yapılan göçler insan ilişkilerini zedelenmiş ve hatta yok etmiştir. Eskiler derler ki aynı köyden iki kardeş Yavuz gemisinde askerlik yapmış ancak Feri solana kadar birbirlerini görmemiştir. Bizler de durmadan batan bir geminin telaşını yaşıyoruz. Hepinizin geçmiş bayramınız kutlu olsun. Bundan sonra da gönlünüzce bir yaşam diliyorum, ancak sözlerimi Pir Sultan Abdal’ın muhteşem bir dörtlü ile sonlandırmak istiyorum.

Uyur idik uyardılar
Diriye saydılar bizi
Koyun olduk ses anladık
Sürüye saydılar bizi…

Ne olur birbirimize hep iyi davranalım. En çok da kendimize iyi davranalım. Mutlu haftalar diliyorum.

Saygılarımla

Celal Çalık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir