DOĞU TÜRKİSTAN DA YAŞANAN ÇİN ZULMÜNE BİR DUR DE!

Türk’ün altın beşiği, Doğu Türkistan Altay’dan,Çin hükumetinin İnsan hakları ihlallerinden,toplama kamplarından Kazakhstana sığınan soydaşlarımız, Atayurt merkez ofisinde basın toplantısı düzenleyerek,BM,ABD,AP İnsan hakları komitelerinden,Uluslararası insan hakları örgütlerinden,Doğu Türkistan’daki toplama kamplarındaki soydaşlarımızın serbest bırakılmasını,kampların kapatılıp,Doğu Türkistan da İnsanca yaşam şartlarının sağlanmasını talep ettikleri bildirildi.

Bunu takiben; Doğu Türkistan İle Kazak otonom bölgesi Altay vilayeti Kaba ilçesi Çin askerlerince giriş çıkışa kapatıldığı  ve can kaybı olup olmadığının bilinmediği  söyleniyor.
Çinli yatılı okul yönetimi Kaba ilçesinde Müslüman Kazak öğrencilerin okuduğu bir okulda,öğrencilere zorla “Domuz” eti yedirmek istedikleri, itiraz eden öğrenciler ayaklandığı,öğrencilerden 400’ü gözaltına alındığı ve akıbetlerinin bilinmediği, bunun üzerine halkın ayaklandığı, 5 gündür ilçeden haber alınamadığı, Çin İçişleri bölgeye binlerce asker gönderdiği, ilçenin giriş çıkışa kapatıldığı ve olası bir katliamdan korkulduğu, ayrıca ilçeden, Uluslararası insan hakları kuruluşlarına ‘bize yardım edin’ mesajları gönderildiği bildirilmiştir.

Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri, insanlık dışı toplama kampları deşifre olan ve BM ABD AP İnsan hakları komiteleri ve Uluslararası insan hakları örgütlerinin denetiminden korkan Çin hükumetinin, Doğu Türkistan İle Kazak otonom bölgesindeki toplama kamplarındaki soydaşları Çin’in iç bölgelerine ve sanayii bölgelerinde ki “çalışma kampları”na kaçırmaya başladığı bildirildi.
Doğu Türkistan İle Kazak otonom bölgesi Kulca’daki küçük kamptan son olarak 11 Aralık 2018 günü 144 kişi gönderildiği ondan önce 400 kişinin gönderildiği, bu oranın tüm Doğu Türkistan’daki kamplar hesaba katıldığında binlerce soydaşın çalışma kampına kaçırılmış  olabileceği  söylendi. 

Dipçe: Çalışma kampları:Bireyin rızası dışı hiçbir ücret ödemeksizin köle gibi çalıştırılan kamplar! eski adıyla 1950 yılları gidenin dönemediği tarım kampları

Kaynak: KazakHaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir