Dünya’nın gözü Corona’da, ABD Avrupa’da tatbikatta!

19 Mart 2020
Ferhat Altun, 1881 Derneği Tarih Uzmanı

Dünya’nın gözü kulağı Corona Virüsü’ndeyken, Amerika adeta bunu fırsat bilip askeri tatbikat derdine düştü. İddia odur ki; ABD’nin 27 bin özel kuvvet askeri sessiz sedasız, AB ülkelerine giriş yaptı.
Corona virüs hastalığı (Covid-19), Ocak ayından başlayarak büyük bir hızla yayılarak ülkeler ve kıtalar bazında küresel tehdit oluşturmaya başlaması karşısında, Amerika’nın askeri tatbikata ağırlık verdiği ileri sürüldü.
Dünya’da tüm devletlerin, tehdidin büyüklüğü karşısında sınır ve hava sahalarını kapatıp, izole bir yapıya büründüğüne dikkat çeken üst düzey askeri bir yetkili, “Virüs ile mücadele amacıyla geniş çaplı karantina uygulamaları tatbike konuldu, sokaklar boşaltıldı, bazı ülkelerde sıkıyönetim uygulamaları yürürlüğe sokuldu. Corona virüsü, Dünya’yı kasıp kavururken, “Defender Europe 20” tatbikatı için Amerika’dan 27 bin özel kuvvet askeri Şubat ayı başlarında AB ülkelerine giriş yapmaya başladı” diye konuştu.
İnsanların dikkatinin tamamen virüs tehlikesine çevrildiği dönemde, ABD’nin Avrupa’ya asker çıkartması ne anlama geldiğinin düşünülmesi gerektiğini ifade eden, “Defender Europe 20” tatbikatı, Nisan ayından Temmuz 2020’ye kadar yapılması planlanan ve Şubat ayından Temmuz 2020’ye kadar personel ve ekipman hareketleri ile birlikte, ABD liderliğindeki çok uluslu bir eğitim uygulaması olduğuna dikkat çekti. Bu tatbikat için 40 bin asker, 14 bin askeri araç (uçak, helikopter, tank vb.) hazırlandığını ifade etti.
ABD, Avrupa halkının Corona virüsü salgını nedeniyle ABD’ye girmesini yasaklamasına rağmen, “Defender Europe 20” çok uluslu tatbikatına katılmak için Avrupa’ya 27 bin ABD askeri gönderdiğini ileri sürdü. Öncü ABD askerleri ve ekipmanları, 27 Şubat 2020’de Antwerp (Belçika), Rotterdam (Hollanda) ve Bremerhaven (Almanya) limanlarına ulaştığını kaydetti.
Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak’ın 29 Şubat 2020’de, son yılların en büyük tatbikatının Polonya’da başladığını açıkladığına dikkat çeken isminin açıklanmasını istemeyen yetkili, Blaszczak, Twitter’dan yaptığı paylaşımda da tatbikata 20 bini ABD’den olmak üzere 37 bin askerin katılacağını doğruladığına vurgu yaptı.
Polonya Hükümeti Güvenlik Merkezi Analitik Bülteni’nde, bunun NATO’nun değil ABD komutasında düzenlenecek bir ABD tatbikatı olacağı belirtildiği die getiren askeri yetkili, bültende, “Tatbikatın temel hedefi, ABD ordusunun kara kuvvetlerini ABD’nin derinliklerindeki üslerden doğu kıyısındaki limanlara ve daha sonra Avrupa’daki limanlara aktarma yeteneğini test etmek olacak” ifadelerinin yer aldığını söyledi.
Tatbikatlın 10 ülkede icra edileceği, askerler çoğunlukla Avrupa’daki büyük havaalanlarından geçeceği ve kıtadan otobüsle seyahat edeceği öğrenildi.
Askeri yetkili tatbikatla ilgili şöyle konuştu: Avrupa sokaklarında “büyük savaş” provası yapılacak. Batıda Estonya-Bulgaristan hattına askeri yığınak yapılırken, sevkiyatın bir bölümü Gürcistan’a aktarılacak. Ve Rusya böylece batıdan ve güneyden askeri olarak kıskaca alınacak.
İtalya sınırlarını kapatıyor, ancak İtalyanlar da tatbikata katılıyor. Çoğu AB ülkesinde toplantı ve kitlesel işler yapmak yasak. Ancak Avrupa’da yaklaşık 40 bin asker istedikleri gibi aşağı yukarı hareket edecek. “Defender Europe 20”, Corona virüsünü birçok masum insana yayabilir. NATO tatbikatı insanlara ölüm getirebilir. Corona virüsü tehlikesinin kol gezdiği bu günlerde, yaklaşık 40 bin askerin Avrupa ülkelerinde sürekli yer değiştirmesi nasıl bir güvenlik zafiyeti ortaya çıkaracaktır? Hastalığın yayılım hızının artması öngörülmemiş midir?
Başkan Trump, Amerika ile Avrupa arasındaki seyahatleri yasaklarken, 27 bin ABD askeri Corona virüsü tehlikesine rağmen neden Avrupa’ya gönderildi?Net olarak Rusya’ya karşı yapılan bu tatbikat neden ileri bir tarihe ertelenmemiştir ve bu tatbikatı bu kadar önemli kılan nedir?
ABD’li subayların açıklamalarına göre, ABD’den Avrupa’ya gönderilen askerler tamamen sağlıklı ve bu nedenle “Corona” virüsüne bağışıklıkları var. O zaman da şu sorular akla geliyor. Askerlerin virüse karşı bağışıklığı varsa virüs tehlikesi abartılıyor mu? Acaba Corona aşısı zaten vardı veya yeni bulundu da belirli kişilere mi veriliyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir