ERİKLER ÇİÇEK AÇTI

Hükümet ne karar alırsa alsın, muhalefet ne derse desin erikler yine çiçek açtı. Bir zamanlar şunu söylemiştim:
Dünyanın en güçlü hükümetleri bir araya gelse yer çekimi kanununu değiştiremez. Dünyada her cahil kişi, dünya duruyor dese de dünya dönmeye devam eder.
Erik ağaçı öylesine güzeldir, öylesine fedakardır ancak bir o kadar da asidir. Gönül gibidir, ne söz dinler ne de padişah fermanı.
Aslında bugün milli üretimden söz etmeyi düşünüyordum lakin erik ağacı beni o gizemli dünyasına sürükledi. O her yeni baharda çiçek açar, beş kuruş para istemeden milli ekonomiye ve hatta insanlığa hizmet eder. Bir araba dolusu erik yapar. Eğer erik ağaçlarını keserseniz, hırvatistandaki erik ağaçları imdada yetişir. Biliyorum seçimlerin en hararetli günlerini yaşıyoruz. Ama ben tüm oylarımı üretken vefalı, çilekeş erik ağacına veriyorum. Bir kaç oyun da lafı mı olur efendim, ben ona gönlümü vermişim.
Çarpık yapılaşmaların tam köşe başında gelin gibi süslenir birden. Mahalle bir yana erik ağacı bir yana dersiniz. Hatta kenti de boşverin. İyiki erik ağacı var. O alımlı çalımlı güzelliğe baktıkça bakasınız gelir. Bir erik ağacı kadar ülkede katkıda bulunmayan yüzlerce adam çıkar ortaya her seçim zamanı. Yüzlerce diyorum çünkü iyileri de var. Onlar kısırdır. Ellerinden hiçbir iş gelmez. Eğer politika denilen şu lanet meslek olmasa çatır çatır aç kalırlar. Ama erik ağacı öyle mi ya. Halil ibranim sofrası gibidir mübarek ağaç. Gelen yanaşır dallarına giden yanaşır. Kurt, kuş dahası da var.
Sevgili okurlarıma, bir erik ağacını anlayamazsanız adem oğullarını hiç anlayamazsınız diyorum.
O erik ağacıdır ki, yalandan, dolandan, imandan hiç söz etmez. O görklü ve ulvi duruşuyla saygımızı sevgimizi, gönlümüzü alır.
Milli takımımız başarı elde edemedi. Ekonomi de sıkıntılar yaşıyoruz, çumhuriyete ve demokrasiye yeterince sahip çıkamadık. İşsizlik aldı başını gidiyor. Mutfak alev alev. Ama gel gör ki: erik ağacı görkemli ve albenili giysileri ile dünyanın en zengin gelinlerine meydan okuyor.
Ademoğullarının başarısızlıkları ile alay ediyor adeta. İşte bizler de birer erik ağacı yüreğine sahip olduğumuz gün ülkemizde hiçbir problem kalmaz diye düşünüyorum bugün.
Ve sevgili okurlarım sözlerimi, ‘Erikler Çiçek Açtı’ adlı şiirimle noktalamak istiyorum.

Erikler Çiçek Açtı

göklere haykırdım
sağanak hüznümü
hece hece
efkârlandı gece

özlemin en çok şarkıları ağlattı
hasret yükledim denizlere
gemi gemi
kıtalar battı

bir gün ansızın çekip gittin sen
şiirimin arasından
tarifsiz bir kederle
tutuşup yandım

sonra bahar geldi
çiçek açtı erik ağacı
yeniden sevdalandım

Tekirdağ – 2005- Çelal Çalık
Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir