GÜLE GÜLE MEHMET ÖZNAL

21 Aralık 2018 Cuma günü değerli kariyografi ve ebru sanatçımız Mehmet Öznal’ı kaybettiğimizi ve cenazesinin, 22 Aralık Cumartesi günü, öğle namazını müteakip Yeni Sanayi Camisi’nden kaldırılarak toprağa verildiğini, bir gün sonra değerli yazarımız Mine Engin Tekay’ın Facebook sayfasından öğreniyorum. Başsağlığı mesajı yazmamdan yarım saat sonra Mine Engin Tekay telefon açıyor. Konuşuyoruz. Mine Engin Tekay hoca hala ağlamaklı…

Mehmet Öznal ile lise yıllarında tanışmıştım. Tanışmamız bir film sahnesi gibiydi. Duvarlara yazı yazdığı için polisler onu kovalıyor, o da var gücü ile kaçıyordu. Böyle bir durumda kaçarken onu bir aralığa yönlendirmiş ve saklamıştım.

– Neden kaçıyorsun arkadaşım
– Duvarlara yazı yazdım
– Ne yazdın
– Görmüyor musun okusana yoldaşım. “KAHROLSUN FAŞİZM”

Menmet Öznal son çeyrek yüzyılda hızla değişerek ve gelişerek Tekirdağ’ın önemli sanatçılarından biri oldu ve gönüllerimizin merkezinde oturmaya hak kazandı. Sigarayı, içkiyi bırakalı çok olmuştu. Şabanoğlu bayırına bisikletle tırmanırdı. Sağlıklı yaşam, doğa yürüşüşü, ebru ve kariyografi sanatı onun yaşam biçimi olmuştu. Ağırbaşlıydı. Tarih bilincine ve cumhuriyet vatandaşlığı kimliğine sahipti. Ömrünün en güzel döneminde kanser belasıyla tanıştı. Çok mücadele etti. Onu yakasından düşüremedi. Nihayet 2018 yılı 21 Aralık günü kansere yenik düşmüştü.

Hem geçimini hem de ilaçlarını sanatından ve tabela işinden kazandığı para ile sağlaması gerekiyordu. O tabela işlerini ihtiyacı olduğu için yapıyordu. Benim geçmişte çok müstesna müzisyen dostlarımdan bir kaçı arabeskten nefret etseler bile geçimleri için arabesk söylerlerdi sahnelerde. Mehmet Öznal’ın ebrularını kimse almazsa, kariyografisini değerlendirmezse ne olacaktı o zaman. Geriye tabela kalıyordu. Bazı ölüm ilanlarında tabelacı Mehmet Öznal falan yazmışlar bence saygısızlık olmuş. O tekirdağg’ın en güzide sanatçılarından biriydi.

İnsanlar hiç olmazsa öldükten sonra badem gözlü olur. Ama olmuyor be dostlar. Her Cuma günü hayırlı cumalar mesajı çeken, kandil günlerini kaçırmayan tekirdağ belediyeleri toplu mesajlarında Mehmet Öznal’ın ölümünü es geçtiler. Yanlışım varsa özür diliyor ve sözümü geri alıyorum şimdiden. Onun sıkıntılı günlerinde yerel yönetimlerimizin ona sahip çıkmasını arzu ediyordum ama olmadı. Güvendiğimiz dağlara tekrar tekrar kar yağdı.

Tekirdağ yerel yönetimlerine yine diyorum ki; lütfen sanatçılarımıza sahip çıkın. Yapmayın efendiler etmeyin. Onlara kol kanat germek bu kadar mı zor.

Güle güle Mehmet Öznal,
Güle güle yoldaş.
Sen faşizme düşmandın ama barış adamıydın, doğa adamıydın. Aşk adamıydın.

Seni gerçekten çok seviyoruz ve asla unutmayacağız arkadaşım.

Celal Çalık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir