Harekat Planı Hazır

Mehmetçik, Fırat’ın doğusuna harekat için emir bekliyor. Sınırdan 23-24 bin asker ve ÖSO üyesinin geçmesi planlanıyor. Birlikler, PKK’lı teröristlerin işgal ettiği bölgelere 10 ayrı noktadan girecek. Hedef, temizlikte ilk etabı 2 aya kadar sonuçlandırmak.

Fırat’ın doğusundaki terör unsurlarına düzenlenecek dev harekatın planlarına son şekli verildi. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) harekatta alacakları görevler en ince ayrıntısına kadar belirlendi. Harekatı, Zeytin Dalı harekatını yöneten 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel emir komuta edecek.

İLK HEDEF TÜNELLER

Harekatın ilk hedefi terör örgütü PKK/YPG’nin ABD’li askerlerle birlikte hazırladığı tuzaklar olacak. Keşif uçuşları, sızma ve saha kestirmeleri ile belirlenen, tonlarca patlayıcı ile tuzaklanan tüneller patlatılacak. Ardından da önceden belirlenen stratejik hedefler hava ve karadan yoğun ateş altına alınacak. Hedefler imha edildikten sonra kara güçlerinin devreye girmesi planlanıyor.

24 BİN KİŞİ GİRECEK

Sınır hattında kazılan onlarca kilometrelik tüneli mayın deposuna çeviren PKK geçiş esnasında yapacağı patlatmalarla dev çukurlar açmayı hedefliyor. TSK, muhtemel sınır tuzaklarına karşı zırhlı geçişini sağlama adına seyyar rampalardan faydalanarak intikalin aksamasını önleyecek.

ÖSO ve TSK 10’dan fazla noktadan PKK’nın işgalindeki bölgeye girecek. Sınırı, 23 -24 bin kişilik TSK-ÖSO askeri geçecek. Harekatta 17 bin kilometrekare alan temizlenecek. Bilgi sızdırılma ihtimaline karşı harekat planının Suriye içlerindeki kısmı son ana kadar kimseyle paylaşılmayarak gizli tutulacak.

EK KUVVET YOLA ÇIKTI

Gerek duyulması durumunda devreye girmek üzere İdlip’teki ÖSO birliklerinden takviye güç yola çıktı. Bölgede bulunan Suvvar İdlib Grubu Komutanı Yeni Şafak’a yaptığı açıklama da bölgeden 8 ila 15 bin arasında değişen takviye birlik gönderileceğini söyledi.

Kaynak: Türkmeneli Cephesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir