İhracat Destek Ofisleri İçin İmzalar Atıldı

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın imza attığı protokol ile 16 ilde 25 Odada İhracat Destek Ofisi kurulacak. Hisarcıklıoğlu, “Bu ofisler, ihracatçı sayısını artırmak için firmaları bilgilendirecek, ihracat desteklerini anlatacak, ihracatçılara her konuda kılavuz kaptanlık yapacak” dedi.
Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nın da arasında bulunduğu, İhracat Destek Ofisi İşbirliği Protokolü, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından TOBB İkiz Kulelerde düzenlenen törenle imzalandı. Gerçekleşen imza törenine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri ile Ticaret Bakanlığı ve TOBB Yetkilileri katılım sağladı.
İmza töreninde konuşan Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin ihracatının yüzde 85’ini 10 ilin üstlendiğini belirterek, “10 ile ilave olarak 6 ilde daha ‘ihracat destek ofisi’ kurma çalışmasına başladık. İhracat destek ofisi kurulacak oda sayısını da 25’e yükselttik.” dedi. Hisarcıklıoğlu, kamu ve özel sektör olarak “yeni ürün, yeni pazar, yeni ihracatçı” hedefine odaklandıklarını söyledi.
Dünyanın en büyük 17. ekonomisi olan Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ülkeler içinde 32. sırada yer aldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye’deki 1,5 milyon girişimcinin, sadece 72 bininin (yüzde 5) ihracatçı olduğunu bildirdi. Hisarcıklıoğlu, söz konusu firmalar arasında 10 yıldır aralıksız ihracat yapanların sayısının da 10 bini bulmadığını dile getirdi.
Türkiye ihracatının yüzde 85’ini 10 ilin üstlendiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, “Bu illerin 4’ü Marmara Bölgesi’nde, 3’ü Ege Bölgesi’nde, bir tanesi Ankara’da olmak üzere İç Anadolu Bölgesi’nde, bir tanesi Hatay olmak üzere Akdeniz Bölgesi’nde, bir tanesi de Gaziantep yani Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde.” diye konuştu. Bakan Pekcan’ın 100 Günlük Eylem Planı’na, en az 10 ildeki odalarda ihracat destek ofisi kurulması hedefini koyduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, 10 ile ilave olarak, 6 ilde daha bu ofislerden kurma çalışmasına başladıklarını, ofis kurulacak oda sayısını da 25’e yükselttiklerini aktardı. Hisarcıklıoğlu, bu odaların, ihracatçı sayısını artırmak için firmaları bilgilendireceğini, ihracat desteklerini anlatacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Odalarımız, ihracatçılara her konuda kılavuz kaptanlık yapacaklar. Ticaret Bakanlığımız, ihracat için önemli teşvik ve destekler veriyor. Ekonominin nabzı da odalarımızda tutuluyor. Firmaların ihtiyaç ve talepleri ilk olarak odalarımıza geliyor. Odalarımız ve borsalarımız her firmaya doğrudan hizmet sunabilecek, hizmeti KOBİ’nin ayağına götürecek kapasiteye sahip. Artık sorumluluğumuz ve motivasyonumuz daha yüksek. Ortak hedefe kilitlenmenin meyvelerini, ekonomiye yeni ihracatçılar kazandırarak ve yeni ihracat rekorları kırarak önümüzdeki günlerde inşallah göreceğiz. El birliğiyle Türkiye’nin kazanmasını sağlayacağız.”
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da, ilk aşamada 16 ilde, 25 oda ve borsayla ihracat destek ofisleri kuracaklarını belirterek, “Bu 16 ilimiz 53,6 milyar dolar ihracatla 2017 yılı ihracatımızın üçte birini gerçekleştirdi. Şimdi hedefimiz hem bu rakamları daha yukarı taşımak hem de ihracatçı olmayan ya da çok az ihracatı olan illerimizi de desteklemek.” dedi. Pekcan, törende yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak hedeflerinin ihracatı KOBİ’lerden başlayarak bütün iş dünyasına yaymak olduğunu söyledi. Buna bir anlamda “ihracat seferberliği” de denilebileceğini ifade eden Pekcan, iş dünyasının tüm aktörlerini bu seferberlik içinde görmek istediklerini bildirdi. Bakan Pekcan, daha sonra TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile İhracat Destek Ofisleri İşbirliği Protokolü’nü imzaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir