KADIN MUHTAR ADAYLARI

31 aralık 2019 yerel seçimlerı yaklaşırken Tekirdağ’da, küçümsenmeyecek sayıda kadın muhtar adaylarının ortaya çıkması bana göre kentimizdeki düşünce yapısının hızla gelişmekte olduğunun bir kanıtıdır. Tüm olumsuzluklara, veba gibi ülke sathında yayılan cehalete rağmen ilimizdeki bu davranış, Tekirdağ kadınının Cumhuriyet kültürünü özümsediği ve kadınla erkeğin her konuda eşit görüldüğü cumhuriyet ilkelerine sahip çıktığını kanıtlar niteliktedir.

Edindiğim bilgiler ışığında; Şerife Türüdü ile Zehra Doğan Yavuz Mahallesi muhtarlığı için yarışacaklar. Bunun zerafet çizgileri içinde bir rekabet olacağını düşünüyor, her iki hanımefendiye de yürekten başarılar diliyorum. Diğer adaylardan. Serpil Çeltik, Ertuğrul Mahallesi – Leyla Peltek, Hürriyet Mahallesi – Nejla Gönül, 100. Yıl mahallesi – Nejla Pınar, Çınarlı Mahallesi – Gülçün Akman hanımefendi de Eski Orta Cami Mahallesi muhtarlıkları için yarışacaklar. Belki daha ilimizde tespit edemediğim onlarca kadın muhtar adayı vardır ki; olmasını ümit ediyor, parti gözetmeksizin her birine başarılar diliyor ve geleceğimize ışık tutan bu örnek çabalarını gönülden kutluyorum.
Hürriyet Yazarı Bekir Coşkun’un 20 Temmuz 2006 sayılı “Kadınlar Gittiğinde” başlığı ile kaleme aldığı o ünlü yazısında;

“…KADINLAR gittiklerinde arkalarında daha büyük boşluklar bırakırlar. Onlar bir gün çekip gittiklerinde, peşlerinde “yetim-öksüz” kalan çok olur:
Mutfaktaki dolap, perdeler, kavanozun içindeki eski düğmeler, özenle saklanmış küçülmüş giysiler, dolap diplerindeki kurdeleler…
Sabah karanlığında mutfaktan gelen tıkırtılar susar, yetim kalmıştır tabaklar. Bir kadın gittiğinde hep suyu unutulur saksıların. Sık sık boynunu büker “sarıkız”. O teki kalmış eski bardağın anlamını bilen olmaz, değerini kimse anlayamaz krom hac tasının. Balkon artık sessizdir, koridor kimsesiz.
Bir kadın gittiğinde…
Bir kadın gittiğinde ne çok kişi gider aslında; bir ağır işçi, bir temizlikçi, bir bakıcı, bir bahçıvan, bir muhasebeci…Bir anne gider… Bir dost… Bir arkadaş…Bir sevgili…
Ne çok kişi yok olur bir kadın gittiğinde…” yazı böylesine güzellikte sürüp gider.

Peki, sevgili okurlar, ya bir kadın geldiğinde neler olur. Mahalleye bir kadın geldiğinde. Mahalleyi kendi evi gibi çekip çevirmez mi? Kente bir sevgili edasıyla sahip çıkmaz mı? O kenti pırıl pırıl yapmaz mı?

Kadına yapılan işkencelerin arttığı, kadın cinayetlerinin ivme kazandığı günümüzde Tekirdağ gibi bir Avrupa kentinde kadınlar yönetime el koyuyor.

Naçizane olarak kadınlarımızın bu hareketini ben tüm gönlümle destekliyor ve okurlarımın da desteklemesini diliyorum.

Belediyeleri de kadınlar yönetmeli. Umarım bu muhtar adayları önümüzdeki seçimlerde bu cesaretlerini ve yaktıkları çoban ateşini büyüterek belediyelerimiz için de çoğunlukla aday olurlar.

Kadınlarımıza başarılar diliyorum.

Celal Çalık

1 thought on “KADIN MUHTAR ADAYLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir