KAZA MI? KASIT MI?

O günden bu günlere…

Muavenet Gemimizin Batırılması


Muavenet; ABD Deniz Kuvvetleri’nden Türk Deniz Kuvvetleri’ne devredilen Allen M. Sumner sınıfı muhribinden tadil edilen mayın döşeme muhripleri (savaş gemisi) dir.
1942 yılında inşa edilmiş ve 1972’de Türkiye’ye verilmiş ve Muavenet olarak adlandırılmıştır. Muavenet muhribi aynı adı taşıyan üçüncü gemidir. İlki I. Dünya Savaşı sırasında Almanya’ya yaptırılır. İkincisi ise II. Dünya Savaşı sırasında İngiltere’de inşa edilir. İkincisi 1960 yılında hurdaya ayrılan geminin adı 15 Ağustos 1971’de ABD’den alınan USS Gwin (DD-33) muhribine verilmiştir. 1974’te Kıbrıs Harekâtı’na katılmıştır.
Ege Denizi’nde gerçekleştirilen NATO Kararlılık Gösterisi-92 Tatbikatı sırasında 1 Ekim 1992’de USS Saratoga (CV-60) uçak gemisinden atılan 2 Sea Sparrow füzesiyle vurulmuştur.
Bu olayda gemi komutanı Kurmay Yarbay Levent Kudret Güngör, Uçaksavar Yardımcı Subayı Teğmen Alper Tunga Akan, Telsiz Astsubayı Serkan Aktepe, İkmal Çavuşu Mustafa Kılıç ve Er Recep Atak hayatını kaybetti ve 31 asker de yaralandı.
Dönemin ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Lawrence Eagleburger haberi Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir’e “Geminizi batırdık özür dileriz” diye iletti.
ABD bu olayın kaza olduğunu açıkladı. Ancak kaza açıklaması “Saratoga mürettebatının iki atışının da tam isabet kaydetmesi; “Sea Sparrow” füzelerinin ateşlenebilmesi için 6 ayrı karara ihtiyaç olması, ayrıca bu işlemlerin ayrı ayrı odalarda bulunan personel tarafından yapılmakta olması” nedeniyle füzelerin peş peşe kazayla ateşlenmesi kamuoyu tarafından inandırıcı bulunmadı ve olayın kasten yapıldığı düşünüldü.
Bu elim olaydan sonra ABD Türkiye’ye 8 adet Knox sınıfı fırkateyn sattı. Muavenet için Türkiye’ye tazminat ödendi.
Bu vakada en önemli nokta şudur; Muavenet zırhlısının vurulmasıyla Orgeneral Eşref Bitlis’in Kuzey Irak’taki PKK’ya karşı başlattığı büyük karar harekatı aynı tarihte ve aynı süreçtedir.
Anlaşılan o ki, ABD bu kara harekatını Muavenet sırhsını vurarak önlemeye çalışmış ancak Eşref Bitlis’in kara harekatını durduramamıştır.
Bu vakadan dört ay sonra Eşref Bitlis uçağı düşücek ve yaşamını yitirecektir ve başlattığı kara harekatı da son bulacaktır… (A L I N T I)

 

Şehit Teğmen
ALPER TUNGA AKAN
Doğum tarihi : 1971
Mesleği : Uçaksavar Yardımcı
Subayı Teğmen
Medeni hali : Evli
Çocuk sayısı : –
Şehadet yeri : Ege Denizi
Şehadet tarihi : 02.10.1992
NATO’nun Kararlılık Gösterisi-92 tatbikatının yapılmakta olduğu 2 Ekim 1992 gecesi saat 22.07’de Amerikan Saratoga gemisi tarafından Muavenet Fırkateyine düzenlenen saldırı sonucu Fırkateynde görevli Tekirdağlı Uçaksavar Yardımcı Subayı Teğmen ALPER TUNGA AKAN vatan ve TÜRKLÜK uğruna kahramanca görevini icra ederken şehit olmuştur. MEKANI CENNET, MEKANI YILDIZLAR..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir