Macaristan’da düzenlenen TURAN Kurultayına destek

10-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında Macaristan’ın Bugac kentinde Türk Dünyası buluşması gerçekleştirildi. Kurultayın açılışını, Macaristan merkezli “TURAN” vakfı başkanı Sabo Laslo ve Bugac belediye başkanı Andreaş Biro’nun ağaçlık bir alanda Orta Asya, Türkiye ve Balklanlar’dan gelen misafirlere yaptıkları birer “Hoşgeldiniz!” konuşmasıyla yaptılar.
Misafirlere ikram edilen Macar mutfağı yemekleri esnasında, kürsüden söylenen Macar halk şarkılarına, Orta Asya’dan gelen Türklerin de kendi aralarında söyledikleri halk şarkılarıyla eşlik etmeleri, kurultayın açılışına renk kattı.
Misafirler daha sonra, hep birlikte kurultayın yapılacağı alana yaklaştıklarında, ellerinde meşaleler olan yüzlercesi, Mehter marşına benzer bir ritim tutan onlarca davulcu ve atlılar tarafından karşılandıklarını görünce, herkes duygulu anlar yaşadılar.
Macar, Türk ve Hun geleneklerini korumak ve yaşatmak için kurulmuş olan Macar Turan Vakfı 2008 yılından bu yana her iki yılda bir Macaristan’da geniş ölçekli bir Kurultay (Soylar Toplantısı) düzenliyor. Kurultay’a Türkiye ve Macaristan’dan katılımcıların yanı sıra, Azeri, Avar, Başkurt, Balkar, Buryat, Çuvaş, Gagavuz, Kabardino, Karaçay, Karakalpak, Kazak, Kırgız, Kumuk, Moğol, Nogay, Özbek, Tatar, Tuva, Türkmen, Uygur ve Yakut boyları davet ediliyor. Türk Dünyasının bir araya geldiği Kurultay’da Orta Asya gelenekleri yaşatılıyor.

Türkiye dâhil 21 ülkeden 27 Hun, Macar ve Türk boyunun 120 farklı ekibinin müzik ve halk oyunu gösterilerinin sergilendiği Kurultay’daki müzik ve dans programları iki sahnede ve bir gösteri alanında eşzamanlı olarak gerçekleştirildi. Katılan ülkeleri temsil eden sanatçıların performansları ve konserleri her iki sahnede sabaha kadar devam etti. Gösteri alanında ise at ve silah gösterileri ile ok yarışmaları bütün gün sürdü. Sahnelerdeki programların yanı sıra farklı ülkelerin çadırlarında çeşitli gösteriler yapılarak, geleneksel ürünler ve el sanatları pazarları kuruldu.

Hun ve Türk kökenli kardeş ülkelerin Bugac’ta bir araya gelmesiyle gerçekleşen Dünya Turan Kurultayı ilk zamanlarından bu yana Avrupa’nın en büyük “gelenek yaşatıcı festivali” oldu. Etkinliğe katılan Atilla’nın torunları Avrupa’nın orta yerinde halkların ortak tarihi geleneklerini ve değerlerini keşfetme, birlikte koruma ve yaşatma fırsatı buldular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir