“Mehmetçik,  ‘girilemez’ denilen yerlere girmiş, ‘ulaşılamaz’ denilen yerlere ulaşmıştır”

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Savunma Sanayi Zirvesi’nde konuştu.

Akar, FETÖ, PKK/KCK/YPG ile DEAŞ gibi tüm terör örgütleriyle mücadelenin yurt içi ve sınır ötesinde eş zamanlı olarak büyük bir azım ve kararlılıkla sürdüğünü belirterek, “Özellikle Suriye ve Irak’ta yaşanan istikrarsızlığı fırsat bilen PKK/KCK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri bölgedeki otorite boşluğundan da istifade ederek ülkemizde alçakça terör eylemi düzenlemişlerdir. Bu terör eylemleri nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 24 Temmuz 2015 tarihinden itibaren yurt içinde ve sınır ötesinde geniş çaplı operasyonlar icra edilmiştir. Bu operasyonlarla Mehmetçik,  ‘girilemez’ denilen yerlere girmiş, ‘ulaşılamaz’ denilen yerlere ulaşmıştır” ifadesini kullandı.

Operasyonlar devam ederken terör örgütü tarafından güneydoğu ve doğuda çukur eylemlerini başlatıldığını, TSK’nın çok az ordunun başarabileceği bir başarıyla masumlara zarar vermeden teröristleri kazdıkları çukurlara gömdüğünü anımsatan Akar, sonrasında FETÖ’nün hain darbe girişiminin yaşandığını, söz konusu ihanetin bertaraf edilmesinin ardından Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarının başarıyla yerine getirildiğini anımsattı.

Bakan Akar, terör örgütü DEAŞ ile göğüs göğüse mücadele eden tek ordunun Türk Silahlı Kuvvetleri olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“TSK, Fırat Kalkanı Harekatı sırasında 3 binin üzerinde radikal DEAŞ terör örgütü mensubu ile Zeytin Dalı Harekatı sırasında 5 bine yakın PKK/YPG’li teröristi etkisiz hale getirmiştir. Böylece sınırlarımızda oluşturulmak istenen terör koridoruna asla müsaade etmeyeceğimiz bir kez daha tüm dünyaya gösterilmiştir. Terörle mücadeledeki kararlılığımız İdlib, Münbiç ve Fırat’ın doğusunda da aynı şekilde devam etmektedir. Kara sınırlarımızda bunlar olurken aynı zamanda 462 bin kilometrekare mavi vatanımız Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de yaşanan gelişmeler yakından takip edilmektedir. Ege ve Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve KKTC’nin tarihi hak ve menfaatleri kararlılıkla korunmaktadır. Mavi vatanımızda Türkiye’ye rağmen atılacak hiçbir adıma ve oldubittiye asla müsaade edilmeyecektir. Yurt içi ve sınır ötesinde yürütülen terörle mücadele operasyonlarında elde edilen bu başarılarda personelimizin kahramanlık ve fedakârlıklarının yanı sıra yerli ve milli savunma sanayimizin geliştirdiği üstün teknolojiye dayanan harp silah, araç ve gereçlerinin de büyük payı büyüktür. Bu vesileyle, yerli ve milli savunma sanayimizin gelişmesine katkıda bulunan herkese yüksek müsaadeleriyle, teşekkür ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir