Güney illerimiz eskiden bir muz diyarıydı. Antalya’da, Adana ve Alanya bölgelerinde çilli ve harika kokan yerli muzlarımız vardı. Şimdi kalmadı. Yerini GDO’lu ve aşırı pahalı çikita muzları aldı. Milletimiz milli muzunu yiyemez oldu. Dünyanın en pahalı etini yiyen ülkemizde, bugünlerde sık sık et hırsızlığı, muz hırsızlığı veya sebze hırsızlığı vakalarına tanık olacağız. Çünkü ceplerimizde çok küçük paralar var. Dolar artınca düşüyor, dolar düşünce yine düşüyor. Hiçbir orantısı yok. Düşün babam düşün. İleri gelen haber ajanslarının ve medyanın geçenlerdeki haberiyle ülkemiz gündem yaptı.

Osmaniye’de bir manavdan 15 kg miktarında muz çalan iki sabıkalı, gece bekçileri tarafından yakalandı. Adalete teslim edildi. Muzlar manava iade edildi. Büyük puntolarla şöyle yazdı medya. GECE BEKÇİLEERİ GEÇİT VERMEZ. Ben Türk bayrağı önünde güzel bir fotoğraf beklerdim ama ya unuttular ya da Türk bayrağını bu trişka dava için kullanmak istemediler.

Vay be. Sanki Çanakkale geçilmez. Sanki iki tır uyuşturucu yakalandı. Sanki enflasyon durdu. Corona aşısı bulundu çoğaltıldı. Ama hayır efendim. Dağ fare doğurdu. Koskoca ülkede 15 kg muzu medya patronları gündem yaptı. Arkadaşlar yiyen var yiyemeyen var iki tane gariban canı çekmiş, çalma alışkanlığı da var belli. Bir manavdan 15 kg. muz çalmışlar ve eminim ki iki günde kabukları kalmaz, yerler bitirirlerdi. Sonuçta muz. Sonuçta manav dükkânı, Türkiye Merkez Bankası değil. Aslında bu haber ülkemiz için içler acısı. Alman’ı Fransız’ı, bu haberi okuduğunda, içinden vay be diyecek; Türkiye’de muhtaç insanlar, açlıktan artık meyve sebze çalıyor. Böylece ne olacak? Milli sırrımız ifşa olacak. Milli sırrı ifşa etmek, hıyaneti vataniye derecesinde bir suçtur. Bu medya patronları ne yapmaya çalışıyorlar? Allah için dürüst olalım bu bir haber midir? Yoksa içine düştüğümüz kötü ve çıkmaz durumun bir alameti farikası mı?

İyi hatırlamıyorum; eski sevdiğim yazarlardan Çetin Altan anlatmıştı yanılmıyorsam. O da bu olayı Yaşar Kemal’den naklediyordu. Eğer yanlışım varsa beni bağışlayın ve doğrusunu da bana bir şekilde bildirin.

Vakti zamanında yine ülkemizde bu iktidardan çok çok evvel bir gazeteci köyde gezerken bir çobanın eşeğine taciz ettiğini görür, fotoğraflar ve bunu bir gazetede yayımlatır. Sonuç ne olur dersiniz?

Milli sırlarımızı ifşa etmekten suçu sabitlenir, göz altına alıp hapse tıkarlar.

Sen nasıl olur da millî sırrımızı gazetede yayımlayarak yabancılara karşı bizi mahcup ediyorsun.

Vs. vs.

Haksız mıyım dostlarım? Biz mademki dünyanın en gelişmiş yedi ülkesinden biriyiz. Mademki Almanya, Amerika, Fransa bizi kıskanıyor. Tam aya gidecek iken yakışıyor mu bu haber.

Neymiş efendim muz çalmışlar.

Haydi kardeşim işinize bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir