PANDALAR VE YENİ CHP

Dünya üzerinde 2-3 milyon yıldır yaşadıkları düşünülen pandalar, maalesef nesli tükenen hayvanlar kategorisindedir. Dünyadaki nüfusunun yaklaşık olarak 2000 kadar olduğu ve Çin’de yaşadığı bilinmektedir. Pandalar günün yarıdan fazlasını bambu toplamak ve yemek için harcarlar. Dişi pandaların üremek için senede sadece üç gün elverişli durumu olması ve aşırı şişmanlıkları sebebiyle nesillerinin tükenme tehlikesiyle başbaşa kalmışlardır.
Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP’de uzun yıllar (sol) sözcüğünden eser yoktur. Rahmetli Bülent Ecevit’in liderlige yükseldiği ve CHP’yi sırtlandığı dönemlerde ‘ortanın solu’ deyimini sıksık duymuş ve bu deyime alışmıştık. Belki bu küçük bir değişim ve yenilikti ancak, klasik CHP henüz kuvai milliye ruhundan , bağımsızlık ruhundan ve laiklik gibi önemli ilkelerinden taviz vermiyordu.
Kenan evrenin darbesinden sonra SHP sosyal demokrat Halk partisi ve (SODEP) Sosyal Demokrat Partisi ve Demokratik Sol Partisi olarak üçe parçalandı. Sonra tekrar 9 Eylül 1992 yılında SHP ve SODEP partileri CHP ismiyle tekrar birleşse de CHP lideri Deniz Baykal ile DSP demokratik sol parti lideri Bülent Ecevit’in bir türlü bir araya gelememesi Türkiye’ye çok büyük ve onarılamaz zararlar vermiştir.
Sosyal demokratların panda ayılarına benzetilmesinin patenti elbette bana ait değildir. Ancak bu benzetmeyi kim yaptıysa harika bir tespittir. 12 eylülden sonra başlayan CHP’ deki fetret devirleri CHP ideolojisinin yok edildiği yıllardır. Kemal Kılıçtaroğlu ve ekibinin döneminde CHP önderlerinin panda ayılarına benzemesi artık teşbihten çok ötelere hatta bir gerçekliğe uzanmıştır. Panda ayıları ile Yeni CHP’nin tek ortak yanı çoğalamamalarıdır. Hatta işin kötüsü sayılarının durmaksızın azalmasıdır. Atalarımız birlikten kuvvet doğar demiş. Birlik olmazsa kuvvet de olmaz. Çoğalma da olmaz. Sosyal hareketler en canlı en gerçekçi labaratuarlardır. 24 Haziran seçimlerinde Muharrem İnce, başkanlık adaylığında kendi başına oyları yüzde 24 lerden alıp yüzde 32 lere kadar tırmandırmıştır. Bugünlerde CHP nin yaptığı tek şey bu sosyal verileri hiçe saymaktır. Yenilikçilik adı altında hatalarında direnmektir. Pirincin içine öyle çok taş karışmıştır ve öyle bir güne gelinmiştir ki CHP kurmayları pirincin içindeki taşları ayıklamak yerine, taşların içindeki pirinci ayıklayıp atma yarışına girişmiştir.
Nasreddin Hoca, leyleği yakalar. Kuyruğuna, kanatlarına makas atar. Gagasını da çok uzun bulur ve büyük bölümünü budar. Sonra meydana salıp, şöyle seslenir.
– Bak gördün mü işte şimdi kuşa benzedin.
– Kılıçtaroğlu da CHP’yi kuşa benzetmiştir.

Ben bunları yazarken televizyondan da şu şarkı çalıyordu sevgili okurlar,
Hani bu kadar olur.
“Bir eser kalmamış eski halinden
Yazık geçmez akçe pula dönmüşsün
Hayal mi gerçek mi gördüğüm bilmem
Elden ele gezen güle dönmüşsün”

Beste: Şekip Ayhan Özışık
Güfte: Erdoğan Ünver
Makam: Rast

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir