Pentagon: Türkiye’nin Fırat Doğusuna Operasyonu Kabul Edilemez

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Fırat’ın doğusuna operasyon başlayacak” açıklamasının ardından Pentagon’dan uyarı geldi.

Olası bir operasyonun “kabul edilemez” olduğu ve bunun “IŞİD’in canlanmasına” yol açacağı belirtildi.Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna operasyon başlatacağını açıklamasının ardından ABD, Suriye’nin kuzeyinde tek taraflı bir operasyonun “kabul edilemez” olduğunu duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un sözcüsü Sean Robertson, Suriye’nin kuzey doğusunda tek taraflı yapılacak herhangi bir askeri eylemin “endişe verici” olarak değerlendirdiklerini açıkladı.

Robertson, olası bir operasyonun YPG’nin de bünyesinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte çalışan Amerikan askerlerini tehlikeye atabileceğini vurguladı. Robertson’ın açıklamasında “Böyle bir eylemi kabul edilemez olarak görürüz” ifadesi yer aldı.

Robertson olası bir operasyonun IŞİD’le mücadeleye etkisi olabileceğini de belirtti. Robertson “IŞİD’in bu kritik noktada nefes almasına izin vermemeliyiz ve veremeyiz. Aksi takdirde koalisyon ortaklarımızla elde ettiğimiz önemli kazanımları tehlikeye atarız ve IŞİD’in canlanması ihtimali doğar” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada Fırat’ın doğusuna operasyon konusunda hazırlıkların tamamlandığını belirterek, operasyonun birkaç gün içerisinde başlayacağını söylemişti. Erdoğan, operasyonda hedeflerinin “Amerikan askerleri değil, bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensupları” olduğu vurgulamıştı.

Kaynak: Türkmeneli Cephesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir