PİLAV ÜSTÜ AZ KURU

Sevgili okurlar,

Bugün yıllar önce yazmış olduğum ‘Menü’ adlı şiirim düştü aklıma. Tekirdağ’da nostaljik lokantalar kalmadı gibi. Bu şiir aklıma düşünce kuru fasulye ve pilavı olan bir lokanta aramaya koyuldum. Millet lokantasına reklam olsun diye şiir ararken bendeniz şiirime ve nostaljik duygularıma lokanta arıyorum. İşte böylesine ilginç duygu ve düşüncelerle Kolordu Caddesinde, Avukatlar sokağına girip sokağın eski Pazar yolu ile kesiştiği yerden karşıya geçtim. Star Medikale giden sokağın henüz başında bir lokanta ilişti gözüme. PİLAVCI İBRAHİM.

Menü’de; pilav, kuru, ciğer, mercimek çorbası, kelle çorbası gibi geleneksel yemeklerin yer alması hoşuma gitti. Pilav üstü az kuru yerken bir de ayran söyledim kendime. Hepsi on lira tuttu. İşletmenin sahibi Can Ertan, güleç yüzlü efendi bir çocuk. Otelcilik okulunun yemek bölümünden mezun. Stajı ve çalışma hayatının çoğu Antalya’nın önemli turistik merkezlerinde geçmiş. Ayrıca Yelken Kulübünün eski şeflerinden birisi. Emeklileri, çalışan tüm emekçileri ve bilhassa öğrencileri hedef kitle olarak seçtiklerini anlattı bana. İşyerlerine servis hizmeti de yapıyorlarmış. Ailece çalışıyorlar bu küçük işletmede. Telefonunu da almayı ihmal etmedim. 0282 261 05 86

İşletmede müşteriye sunulan yemeklerin, titizlikle yerel ürünlerden yapılması içimi serinletti. Helal olsun hala yöresini düşünen esnaflarımız var.

Bugün aklıma düşen şiirim lokantasını buldu. Afiyetle yemiş olduğum tereyağlı pilav üstü az kuru sayesinde zamanla yazmış olduğum şiir anlam kazandı. Şiirim sayesinde de pilav üstü az kurunun anlam kazanacağına inanıyorum.

Emekçileri ve öğrencileri gözeterek açılmış bu güzide lokantayı tüm okurlarıma tavsiye ediyor ve daha 2008 yılında kaleme almış olduğum ‘MENÜ’ adlı şiirimle siz sevgili okurlarımı başbaşa bırakıyorum.

MENÜ

O sefil midenizde

“İştah” adlı ünlü konçertoyu

Yorumlarken kırk keman

Hiç ekmek yediniz mi ömrünüzde?

Tamtakır kuru-yavan

Ve hiç hasretlik çektiniz mi?

Mis gibi bir pilava

Üzerinde az kuru

Duman duman

Celal ÇALIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir