Safkan Türk Atı: Ahal Teke

Günde 200 kilometre koşabilen, hızlı, üç gün susuz kalacak kadar güçlü, manevra yeteneği yüksek bir at Ahal Teke. Binicisiyle duygusal olarak bütünleşiyor, tek sahip istiyor. Orta Asya Türklerinin ismini Türkmenistan’daki bir bölge ve aşiretten alan atı Ahal Teke.

Akhal-Teke (Ahal Teke) bir Türk atıdır. Bilimciler Ahal-Teke atını, 3000 yıl evvel insanlar tarafından ilk evcilleştirilmiş olan at türü olarak görürler. Orta Asyada Türk halkları arasında yaygındır. Özellikle Türkmenler Akhal-Teke atına sahib çıkarlar ve onun bir Türkmen atı olduğunu söylerler. Akhal-Teke’nin adı Manas ve Dede korkut gibi Türk destanlarında geçer.

Yaşayan en eski at ırkı olan Akhal – Teke sıra dışı fiziksel gücünü ve duyarlı kişiliğini Orta Asya ülkelerinin kendine özgü doğa koşullarından almıştır. Akhal – Teke kanı birçok modern at ırkının gelişimini etkilemiştir. Ancak yinede yüzyıllar boyu kendine has özelliklerini (safkanlığını) koruyabilmiştir.
Irkın ismi ise ancak 19. yılların sonlarına doğru anlaşılmıştır. İki kelimeden oluşan ismin anlamı :

AKHAL- Bugünkü Türkmenistan’da eski Pers imparatorluğunun da bir parçası olan Kopet dağlarının eteklerinde bulunan bir vahanın adıdır.

TEKE – Türkmen kabilelerinden sonra bölgeye egemen olan ve yüzyıllarca Türkmen atı yetiştiren göçebe boyunun adıdır.
Türkiye’de bir tane var

Safkan Türk Atı olan Ahal Teke maalesef Türkiye’de yalnızca bir tane var. O da bakım ve sorumluluğunu üslenen Türkiye Binicilik Federasyonunda bulunan, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhammedov’un, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e hediye ettiği safkan ‘Ahal Teke’ olan ‘Arkadaş’ adlı attır. Abdullah Gül’ün zaman zaman bu atı ziyarete gittiği biliniyor.

Ahal – Teke Atının Karakteristik Özellikleri:
– Başka hiçbir at cinsinde onun karakteristik ayırıcı özellikleri görülmemektedir.
– Kafası uzun ve geniş bir alnı vardır.
– Manalı bakan iri badem gözleri, dar ve dik kulakları uzun ve yüksek bir boynu vardır.
– Vücudu uzun ve eğimli, dar bir göğsü uzun ve güçlü bacakları vardır.
– Kas yapısı mükemmeldir.
– Birçok rengi vardır, yaygın olarak yağız ve dorudur.
– En belirgin özelliği ışıkta parlayan ve değişen metalik altın rengidir.

TİKA’nın Ahal Teke Genetiklerinin Korunması Projesi
Saf Ahal Teke ırkının ortaya çıkarılması çalışmalarına, TİKA’nın desteklediği projeyle ilk adım atıldı. TİKA’nın Türkmen Atları Devlet Birliği ile ortaklaşa gerçekleştirmeyi planladığı Ahal Teke Atlarının Genetiklerinin Korunması Projesi’nin ilk aşaması olarak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan uzmanlar başkent Aşkabat’ta bulunan Moleküler Genetik Laboratuarı’nda incelemelerde bulundu. İncelemeler neticesinde hazırlanan rapor doğrultusunda, Ahal Teke atlarını diğer at ırklarından arındırmak için yapılacak tahlil çalışmalarında gerekli kimyasal malzeme ( DNA test kitleri) ihtiyacı temin edilerek Türkmen Atları Devlet Birliği’ne teslim edildi.

TİKA ile Türkmen Atları Devlet Birliği işbirliğinde yürütülen proje kapsamında imzalanan protokolle Ahal Teke atlarının kayıt ve tescil işlemleri, DNA testleri, at hastalıklarının teşhisi, doping analizleri ile yerel ve uluslararası at yarışmalarına katılımlarının sağlanması konularında gerekli eğitim programları ve organizasyonların yapılması öngörülüyor.

ALINTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir