SEBZE VE MEYVELERİN ANTİOKSİDAN ETKİSİ

Bitkilerin, insanların besin kaynaklarının %80’inini sağladığı bir sistem içerisinde tarım, önemli bir ekonomik ve kalkınma vasıtasıdır. Bundan sonraki amacımız, yakın köylerde her evin önünü bahçeye çevirebilmek, tarımsal üretime geçilmesini sağlamak.

Çocuklardan başlayarak, halkın toprakla bağlarını kuvvetlendirebilmek. Sahip oldukları bu bereketli toprakları işlemenin yollarını paylaşabilmek. Ağaç sadece yeşillik ve doğal güzellik değildir. Bu zorlu zamanda corona virüse karşı Bağışıklık güçlendirici beslenme önce dengeli beslenme ile başlar.

4 besin grubundan yeterli derecede beslenilmeli. Bunlar; süt ve ürünleri, et grubu, sebze-meyve grubu ve tahıllardır. Bu gruplar içerisinde enfeksiyon ile baş etme konusunda çok başarılı besinler var. Özellikle rengarenk çeşitli sebze ve meyveler çeşitli antioksidan ve lif içerikleri nedeniyle kıymetli.
Karbonhidrat olarak basit yani sofra şekeri ve şekerle yapılan yiyeceklere ihtiyacımız olmadığı gibi bağışıklık sistemimizi de baskılar.

Dolayısıyla kompleks karbonhidrat yani rafine edilmemiş, kepekli, kabuklu tahıllar tercih etmeliyiz. Örneğin tam buğday ekmeği, yulaf ve bulgur. Özellikle soğan, sarımsak, lahanagiller, turpgiller, brokoli, nar, portakal, avokado başta olmak üzere tüm sebze meyvelere beslenme programınızda çeşitli olmak üzere yer vermelisiniz.

Sebze ve meyvelerin bağırsaklarımızdaki yararlı bakteriler olan probiyotiklerin çoğalmasına yardımcı olması özelliği de savunma sistemimize güç katar.

Probiyotik sayımızı arttırmak için yoğurt, kefir, turşu, sirke gibi fermente ürünlerden faydalanacağımız gibi probiyotik-prebiyotik takviyelerden de doktor ve diyetisyeniniz uygun görürse kullanabilirsiniz. Zerdeçal son zamanlarda üzerinde en çok çalışma yapılan bitkilerden biri. Bağışıklık sistemini harekete geçirdiğini biliyoruz. Baharat olarak karabiberle birlikte çorbalarınızda kullanabilirsiniz. Zerdeçal, zencefil içeren şekersiz pastillerden de yararlanabilirsiniz.

Bol Antioksidan olan sebzeler Haşlanmış nohut / maş fasulyesi ,Kuru domates ,Kırmızı kapya biber,Haşlanmış karabuğday, Ceviz ,Havuç,Kırmızı pancar,Nar taneleri,Limon/ sirke Zeytinyağıdır.Yağlı tohumlardan ceviz, fındık ve badem E vitamini, bitkisel yağ asidi ve çeşitli mineral içeriği bakımından faydalı. Yağ çeşidi olarak özellikle zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, avokado yağları güçlü antioksidanlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir