SEÇMEK VE SEÇİLMEK

Epictetos’a göre; “İnsan soluk ve bir gölgeden ibarettir ”

Doğum ve ölüm arası olan zaman dilimi, mutlular için kısa, mutsuzlar için ise uzun ve bitmek bilmez bir süreçtir yaşam.

İnsan bazen seçilmiş olmanın, bazen de seçememiş olmanın bedelini öder yaşam boyu. Kimdir bu seçemedikleri? Bazen bir eş, bazen arkadaş, bazen evine alacağın hizmetçiden tutun da, seni yönetecek en basiti apartman yöneticisinden, muhtarına, ülke yöneticisine kadar.

Yaşam boyu seçimler yaparız, seçimlerimiz ne kadar yerli yerinde, doğru ise, günlük yaşamımız ve geleceğimiz o kadar rahat ve huzur içinde oluyor.

Ya da aksi. Doğru seçim coşku, başarı, mutluluğa götürürken, yanlış seçimler içimizi acıtır.

İnsan bazen düştüğünde dizindeki yaralar yerine, yüreğindeki acıları duyumsar düştüğünde cam kırıkları, avuç içlerine değil de yüreğine batar adeta.

Geçmiş ve gelecek arasındaki gidip gelen sarkaçta insan kendisine bazı soruları sormadan edemiyor. Çocukluğumuz mu daha güzeldi? Yoksa çocukken biz mi daha güzeldik?

Sorumlulukların başkasında olduğu,
İyiyi, güzeli, doğruyu büyüklerimizden beklediğimiz dönemler, çocukluk dönemleri.

Onun için umutulmaz kılıyor geçmişi. Onun için özlemle anıyoruz çocukluk döneminin buğulu yıllarını.

Her geçen gün ömrümüzden bir sayfa demek. Bazen doğru insanı beklerken, bazen yanlış insanlara kattlanırken tükeniyor insan ömrü.

Yaşamın gel gitleri ile dolu ömrümüzde, doğru insanlarla iş tutmak, rehber almak, başarısızlıkları farkedip, başarılı ve işinin ehli insanları örnek almak, kuşku yok ki bizi de esenliğe kavuşturacaktır.

İnsanın doğru insanlarla yolunun kesişmesi bir şanstır ama bazen de insan ufkuna göre çevresini kendisi yaratır. Çevrende seçiliyor olmak bazı özellikleri gerektirir. Başarı, deneyim, güven, liyakat, bazı ideal ve ilkelere sahip olmak gibi, oysa doğru kişiyi seçmekte insanın ufku ile doğru orantılıdır.

Kendimiz için, ülkemiz için, çevremiz için, doğru insansak seçilelim. Sorunlarını çözmüş bir dünyada yaşamak istiyorsak, doğru insanı da seçmesini bilelim. Bu nedenle seçim çok önemli, ister seçelim istersek seçilelim.

11 TEMMUZ 2020

NİLGÜN YAZAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir