TARIMDA ÜRETİMİ ARTTIRMAK

Tarlada bilgiye muhtaç çiftçi, ziraat mühendisi ile buluşamamaktan şikayetçi. Bu nedenle üretici de mutsuz, çaresiz. Ülkede 85 bin ziraat mühendisi var. Bunlardan 10 bini işsiz veya geçici bir işte çalışıyor. Bu kadar işsiz mühendis dururken her yıl yüzlerce yeni mezun veriyor Ziraat Fakülteleri. Bunların bir bölümü mesleğini yapabiliyor, başka işlerde çalışmak zorunda bırakılıyor. Tarladaki üretici bilgiden yoksun, ziraat mühendisi iş bulamamaktan şikayetçi. Bu iki kesimi buluşturmadıkça tarımda başarıyı yakalamak mümkün değil.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Yalova‘da arazi satın alarak kurduğu ve 1937 yılına kadar bizzat kendisi işlettikten sonra “tarım yapılması ve hilesiz meyve yetiştirilmesi” için halka bağışladığı Yalova Tarım İşletmesi’nin turistik tesise dönüştürülmesi için yeşil sermayeye verilmesini yargı yoluyla engelleyenlerin başında da yine ziraat mühendisleri var. Atatürk’ün mirasına sahip çıkmayı görev bilen de yine onlar. Tarımla ilgili her yasal düzenlemeyi titizlikle inceleyen ve ülke yararına, tarım sektörünün yararına çıkması için çaba gösteren, çözüm üreten de onlar. Milyarlarca dolarlık döviz geliri elde edebilir.

Türkiye’de tarımın üç önemli sorunu var. Birincisi,sahip olduğu ekilebilir alana göre su yetersizliği. İkincisi, dünyadaki en eski tarımı yapılan alanlardan tarım birisine sahip olan ülkemizin toprakların yorgunluğu. Üçüncüsü tarım alanlarının fazla bölünmüş olmasında ve tarım uygulamalarının Avrupa yada Amerika’ya göre hala geride olmasından kaynaklanan verim düşüklüğü tarım ürünlerinin pazarının yetersizliği.

Türkiye tarıma elverişli bir ülke. Türkiye tarımdan çok para kazanabilir. Yüzmilyonlarca insanı besleyebilir. Mutlu çiftçilere sahip olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir