TEKİRDAĞ’DA YETİŞEBİLEN MEYVE FİDANLARI

Tekirdağ’a hobi meyve bahçesi tesisi yapacak olan müşterilerimize illerine uygun olan çeşitler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Tekirdağ ilinin marmara kıyılarında Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak geçer. Yağışlar kış ve ilkbaharda olur. İç kısımlardaysa, kara iklimi hâkimdir ve kışlar kıyılara nazaran soğuk geçer.Bu yüzden soğuklama ihtiyacı biraz yüksek olan meyve fidanlarını kuzey kesimlere, düşük olan çeşitleri ise düşük rakımlı kesimlere dikebilirsiniz.Ayrıca hobi meyve yetiştiriciliği yaparken yarı bodur veya bodur fidanlardan oluşan meyve bahçeleri tesis etmeye özen gösteriniz ancak hem daha az yer kaplamakta hemde kısa sürede ürün vermektedir. Tekirdağ için her türlü meyve fidanlarınızı , tohumlarınızı , fideleri ve bahçe malzemelerinizi Tekirdağ’da temin edebilirsiniz.Tekirdağ İçin Uygun Olan Ahududu Fidanı Çeşitleri Willamette Ahududu, Yediveren Ahududu, Heritage Ahududu, Aksu Pembesi Ahududu, Ruby Ahududu, Hollanda Boduru Ahududu.Bu çeşitleri düşük rakımlı olan kesimlere hemde Tekirdağ’ın yüksek rakımlı bölgelerine dikebilirsiniz.Açık kök ahududu fidanı çeşitlerini 11. aylar ile 4. arasında satın alabilir ve dikebilirsiniz , tüplü ahududu fidanı çeşitlerini 12 ay satın alabilir ve dikebilirsiniz.
Tekirdağ İçin Uygun Olan Alıç Fidanı Çeşitleri Sarı ve kırmızı alıç fidanlarını dikebilirsiniz fakat kırmızı alıç fidanlarını biraz daha yükseğe dikmenizde her zaman yarar vardır.Sarı alıcı düşük rakımlı kesime , her ikisini ise yüksek rakımlı bölgelere dikebilirsiniz. Açık kök alıç fidanı çeşitlerini 11. aylar ile 4. arasında satın alabilir ve dikebilirsiniz , tüplü alıçfidanı çeşitlerini 12 ay satın alabilir ve dikebilirsiniz. Tekirdağ İçin Uygun Olan Armut Fidanı Çeşitleri Tekirdağ’ın düşük rakımlı kesimlerine etruşka, june beauty, akça, carmen, june gold , tezeren armudu ve limon armudu çeşitlerini dikebilirsiniz.Tekirdağ yüksek rakımlı bölgelere ise Japon armut fidanı çeşitleri olan atago, hosui, kosui dikebilir, bununda yanında akça, etruşka, haziran güzeli, june gold, kieffer, Williams, tezeren, doktor armudu, şeker armudu, bozdoğan armudu, santa maria, deveci, ankara armudu, karmen , tokat hünkar, bozdoğan, concord, conference çeşitlerini dikebilirsiniz.Hemen hemen tüm armut çeşitleri Tekirdağ şartlarında olabilmektedir.Yarı bodur fidan almanız her zaman daha erken verim ve daha kaliteli ürünler almanızı sağlayacaktır. Açık kök armut fidanı çeşitlerini 11. aylar ile 4. arasında satın alabilir ve dikebilirsiniz , tüplü armut fidanı çeşitlerini 12 ay satın alabilir ve dikebilirsiniz. Tekirdağ İçin Uygun Olan Ayva Fidanı Çeşitleri Tekirdağ’ın düşük rakımlı kesimine tüm ayva fidanı çeşitlerini dikebilirsiniz fakat gerekli soğuklama süresini almadığından dolayı meyve çağında küçülme ve rekoltede azalma olacaktır.Tekirdağ’ın yüksek rakımlı olan bölgeleri için uygun olan ayva fidanı çeşitleri, limon, eşme, ekmek, ege22 çeşitleridir. Yarı bodur ve bodur ayva fidanı çeşitleri daha hızlı sürede daha kaliteli ürünler verecektir. Açık kök ayva fidanı çeşitlerini 11. aylar ile 4. arasında satın alabilir ve dikebilirsiniz , tüplü ayva fidanı çeşitlerini 12 ay satın alabilir ve dikebilirsiniz. Tekirdağ İçin Uygun Olan Badem Fidanı Çeşitleri Badem’in hemen hemen tüm çeşitleri Tekirdağ’ın her rakımında rahatlıkla olabilmektedir.Tekirdağ’a uygun olan badem fidanı çeşitleri, nonpareil(elle kırılan badem), teksas, ferragnes, feeraduel,bertina, laurenne, tuono şeklindedir. Açık kök badem fidanı çeşitlerini 11. aylar ile 4. Arasında satın alabilir ve dikebilirsiniz , tüplü badem fidanı çeşitlerini 12 ay satın alabilir ve dikebilirsiniz. Tekirdağ İçin Uygun Olan Böğürtlen Fidanı Çeşitleri Böğürtlen fidanları ülkemizin hemen hemen her bölgesinde rahatlıkla yetişmekte ve meyve vermektedir.Tekirdağ’a uygun olan böğürtlen fidanı çeşitleri, early fat, jumbo, bursa1-2-3, chester şeklindedir.Bu çeşitleri dilerseniz düşük rakımlı kesimlere dilerseniz Tekirdağ’ın karasal iklimin yaşandığı kesimlerinde dikebilirsiniz. Açık kök böğürtlen fidanı çeşitlerini 11. aylar ile 4. arasında satın alabilir ve dikebilirsiniz , tüplü böğürtlen fidanı çeşitlerini 12 ay satın alabilir ve dikebilirsiniz.
Tekirdağ İçin Uygun Olan Ceviz Fidanı Çeşitleri Ceviz ağacı sıfır rakımdan en yüksek rakımlara kadar rahatlıkla yetişebilmektedir.Tekirdağ’ın düşük rakımlı kesimlerinde chandler ve pikan cevizi çeşitlerini, karasal iklim olan kesimlerinde ise chandler, fernor, fernette, kaman1, şebin, bilecik, pedro çeşitlerini dikebilirsiniz. Açık kök ceviz fidanı çeşitlerini 11. aylar ile 4. arasında satın alabilir ve dikebilirsiniz , tüplü cevizfidanı çeşitlerini 12 ay satın alabilir ve dikebilirsiniz. Tekirdağ İçin Uygun Olan Dut Fidanı Çeşitleri Dut ağacı ülkemizin her bölgesinde ve rakımında olmaktadır.Tekirdağ için uygun olan dut fidanı çeşitler, Avustralya dut fidanı, yediveren beyaz dut, siyah dut fidanı çeşitleridir.Belirtilen dut fidanı çeşitlerini Tekirdağ’ın hem düşük rakımlı kesimlere aynı zamanda yüksek rakımlı kesimlerine dikebilirsiniz. Açık kök dut fidanı çeşitlerini 11. aylar ile 4. arasında satın alabilir ve dikebilirsiniz , tüplü dutfidanı çeşitlerini 12 ay satın alabilir ve dikebilirsiniz. Tekirdağ İçin Uygun Olan Elma Fidanı Çeşitleri Tekirdağ’ın düşük rakımlı kesimlerine summer red, anna elma fidanı çeşitlerini dikebilirsiniz.Karasal iklimin olduğu kesimlere ise golden elma, fuji çeşitleri, gala çeşitleri, red chief, scarlet, granny smith elma, Safranbolu çıtırı, scarlet, ginger gold, early red one, sarı İngiliz gibi çeşitleri dikebilirsiniz. Elma fidanı satın alırken bodur veya yarı bodur anaçlı elma fidanı çeşitleri almanızı tavsiye ederiz. Bodur veya yarı bodur meyve fidanları hem daha az yer kaplayacak, hemde daha kısa sürede daha kaliteli ürünler verecektir. Açık kök elma fidanı çeşitlerini 11. aylar ile 4. arasında satın alabilir ve dikebilirsiniz , tüplü elma fidanı çeşitlerini 12 ay satın alabilir ve dikebilirsiniz. Tekirdağ İçin Uygun Olan Erik Fidanı Çeşitleri Tekirdağ’ın düşük rakımlı kesimlerine obilnaja, red beauty, black splendor, can, papaz, aynalı, cin gibi soğuklama ihtiyacı düşük olan çeşitleri, karasl iklimin yoğun olduğu kesimlere ise can erik, cin erik, papaz erik, red beauty, obilnaja, black amber, black diamond, santa rosa, friar, black star, briton erik, Kebab Eriği, Stanley, black splendor eriği, mürdüm eriği gibi erik çeşitleri dikelebilmektedir.Efidancim.com üzerinden erik fidanı satın alırken yarı bodur veya bodur anaçlı erik fidanı satın almanızı tavsiye ederiz.Yarı bodur veya bodur erik fidanları daha kısa sürede ürün verecek ve daha az yer kaplayacaktır. Açık kök erik fidanı çeşitlerini 11. aylar ile 4. arasında satın alabilir ve dikebilirsiniz , tüplü erik fidanı çeşitlerini 12 ay satın alabilir ve dikebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir