Teşvik Kredisi Nedir? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Teşvik kredisi, yeni bir iş kurmak, yatırım yapmak, hayvancılık yaparak geçim sağlamak, dükkân açmak, tarıma yönelik çalışmalarda bulunmak maksadı ile devlet tarafından destek amaçlı sağlanan bir çeşit sübvansiyonel kredidir. Koşulları yerine getiren her bir vatandaş bu kredilerden faydalanabilme hakkına sahiptir.

Garantili Yatırımlarınız İçin Teşvik Kredisini Keşfedin!
Teşvik kredisi, yeni bir iş kurmak, yatırım yapmak, hayvancılık yaparak geçim sağlamak, dükkân açmak, tarıma yönelik çalışmalarda bulunmak maksadı ile devlet tarafından destek amaçlı sağlanan bir çeşit sübvansiyonel kredidir. Koşulları yerine getiren her bir vatandaş bu kredilerden faydalanabilme hakkına sahiptir.
Devlet, ekonomik kalkınma ve buna paralel olarak refah düzeyini artırmak amacıyla belli yatırımlar için finansman desteği sağlamakla mükelleftir. Devlet Destekleme Kredileri adı altında sağlanan bu destek kapsamında özellikle tarımsal ve hayvansal yatırımlar için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) kurularak, masrafların büyük çoğunluğunun karşılanması amaçlanmıştır.

Kimler Teşvik Kredilerinden Faydalanır?

Özellikle kırsal kalkınma destekleme programlarında teşvik kredisi, hayvancılık sektörünün hareketlenmesini sağlamak amacıyla küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık, arıcılık ve kümes hayvancılığı gibi tarımsal alanlarda faaliyet göstermek isteyen girişimciler için sağlanır. Bununla beraber tarım işletmelerinin giderlerini karşılamak, yeni bir iş kurmak, iş yeri açmak isteyen girişimciler için de çeşitli teşvik kredileri mevcuttur ve şartları yerine getirenler bu kredilerden faydalanır.

Yeni girişimlerde bulunarak imalat, hayvancılık, tekstil, tarım, elektronik, madencilik, buhar, gaz ve iklimlendirme üretimi veya dağıtımı, su temini, inşaat, ulaştırma, depolama, perakende ticaret, bilgi, iletişim, yiyecek ve konaklama, sigorta, finans, teknik, bilimsel, mesleki ve diğer alan ve sektörlerde faaliyet gösteren ve gösterecek olan kişiler için de teşvik kredisi verilir.

Teşvik Kredisi Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Teşvik kredisi alabilmek için öncelikle kişilerin bir takım belge ve evrakları temin etmesi gerekir. Teşvik kredisinin kullanılacağı sektöre ve alana göre talep edilen belgeler değişiklik gösterebilir. İşi bilen, alanında uzman kişilerle bu teşvik başvurusu dosyasının hazırlanması kesin sonuç alınması açısından önemlidir. Hangi kurumdan, hangi teşvikler veya hibeler alınacaksa o kurumun istediği formatta başvuru dosyasının veya proje dosyasının hazırlanması gerekir. Veri tabanı kayıtlarının tam manasıyla yapılması ve ilgili kuruma beyan edilmesi şarttır.

Teşvik kredisinden faydalanabilmek için önceden analiz yaptırmak da başvuracak kişiler için önemlidir. Başvurudan önce nelerin gerekli olduğu, hangi kurumlardan ne kadar hibe veya teşvik alınabileceği de hesaplanarak başvuru dosyasını ona göre hazırlayıp sunmak yatırımcıya önceden ışık tutacaktır. Eksik evrak veya yanlış başvurudan kaynaklı reddedilen birçok teşvik dosyası olup yatırımcıyı veya girişimciyi negatif olarak etkilemekte ve iş yapma hevesi kaybolmaktadır. Daha sonra da bu kişiler teşvik alamadığı için devlet, suçlamaktadır. İş planı ve yol haritasını sağlam hazırlarsanız kesin ve pozitif sonuçlar almanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir