TRAKYA BÖLGESİ TARIMSAL TOPLANTI

Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Çanakkale illerinden mülki idare amirleri, milletvekilleri, Bakanlık merkez birim yetkilileri, bölge il müdürleri, kurum ve kuruluş müdürleri, üniversite yetkilileri, ilgili kuruluş ve sektör temsilcileri ile çiftçilerin katılımıyla Trakya Bölgesi Tarımsal Ortak Akıl Toplantısı düzenlendi. Bakan ,Tekirdağ ve Trakya bölgesi hayvancılık açısından, tarla bitkisi açısından, üretim açısından Türkiye’nin önemli bir bölgesi. Bölgemizde tarım ve hayvancılıkta gelişme gösterebilmemiz için sulanabilir tarım arazilerinin miktarının arttırılması gerekmekte.

Aynı zamanda tarım arazilerinin toplulaştırılması çalışmalarının da hız kazanması gerekmektedir. Bölgemizin tarım ve hayvancılıkla ilgili sorunlarının ortak akılla tartışılacağı bu toplantının neticesinde, bölgedeki çiftçilerimizin sıkıntılarının çözüme kavuşması noktasında atılacak adımların belirleneceğine inanıyorum. Katkılarından dolayı başta Sayın Bakanımıza olmak üzere toplantının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi. Tekirdağ ve Trakya bölgesi hayvancılık açısından, tarla bitkisi açısından, üretim açısından Türkiye’nin önemli bir bölgesi. Bölgemizde tarım ve hayvancılıkta gelişme gösterebilmemiz için sulanabilir tarım arazilerinin miktarının arttırılması gerekmekte. Aynı zamanda tarım arazilerinin toplulaştırılması çalışmalarının da hız kazanması gerekmektedir. Bölgemizin tarım ve hayvancılıkla ilgili sorunlarının ortak akılla tartışılacağı bu toplantının neticesinde, bölgedeki çiftçilerimizin sıkıntılarının çözüme kavuşması noktasında atılacak adımların belirleneceğine inanıyorum. Trakya Bölgesinin tarım ve hayvancılıkta çok değerli bir bölge olduğuna değinerek, “ Trakya bölgemizde şöyle genel olarak baktığımız zaman tarla bitkilerinin yüzde 10’u, çeltik üretiminin yüzde 58’i, kanola üretiminin yüzde 76’sı, buğday üretiminin, mısırın yüzde 10’u bu bölgede yetişiyor. Dolayısı ile milli hasılamıza 9.7 milyar TL’lik katkısı olan bir bölgeden bahsediyoruz.

Bölgeye bu çerçeveden baktığımızda tarım ihracatına 200 milyon dolar civarında katkı sağlandığını görüyoruz. Hayvancılık açısından baktığımız zaman bölgenin apayrı özellikleri var. Ari bölge olması dolayısıyla temayüz etmiş son derece önemli bir bölgemiz. Diğer bölgelerin örnek alacağı bir bölge. Türkiye genelindeki büyükbaş hayvan varlığının yüzde 45’i yüksek verimli kültür ırkından oluşurken, Trakya’da bu oranın yüzde 83 olduğunu görüyoruz. Bu herkese, bütün Türkiye’ye örnek olacak bir oran. Bütün çabamızın da tüm bölgelerimizde bu oranı Trakya düzeyine yükseltmek olduğunu belirtmek istiyorum.

Tabi bölgede hayvancılık konusunda bir damızlık üretim merkezi diye tanımlasak yanlış olmaz. Onun için biz önümüzdeki hafta Sayın Başbakanın açıklayacağı programda özellikle bu 3 ilimiz, Çanakkale de dâhil bu bölgelerde damızlık üretimini yani hayvan fabrikası diyorum ben, bu fabrikanın burada tütmesi konusunda her türlü desteği vereceğimizi de bu toplantı vesilesi ile sizlerle paylaşmış olalım.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir