TRAKYA DA LAVANTA ÜRETİMİ VE YENİ PAZARI

Lavanta üretiminin Trakya’da tarımın kurtuluşu olacağını söyleyen Nazmi Duygu, “Lavanta bitkisi en verimsiz topraklarda sulu tarıma ihtiyaç duyulmadan üretimi yapılabilen bir bitkidir. Lavantayı bir kere diktikten sonra 20 yıl ürün alabiliyorsunuz.
Ve lavantanın en asgari üretimde dönüme 800 ila 4000 lira gelir sağladığı bilinmektedir. Edirne Araştırma Enstitüsü yaptığı lavanta hasadında dekara 11 litre lavanta yağı elde etmiştir ve bu yağı litresi 120 Euro’dan Bulgaristan’a satmıştır” dedi.
Bulgaristan’da yaşayan Rasim ve Fatma Tülmen çifti, 3 yıl önce Türkiye’ye dönerek Tekirdağ’ın Saray ilçesine yerleşti. Çifte vatandaş olan Tülmen çifti, 1960 yılından bu yana Bulgaristan’da ürettikleri lavantayı Türkiye’de üretmek için bir fidanla başladıkları tarlada kısa sürede 3 dönüme kadar çıkardı. Lavanta üretimini Türkiye’de yapmak için döndüklerini ifade eden Fatma Tülmen, dönüm başına 4 bin lira kar bırakan üretimi yaygınlaştırmaya devam ettiklerini ve herkese tavsiye ettiklerini söyledi.
Tekirdağ’da lavanta üretimini artırmak için yurt içinde ve yurtdışında incelemelerde bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık Komisyonu Başkanı lavanta üretimi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ürün çeşitliliğinin az, sulu tarım imkânlarının da kısıtlı olduğu Trakya’da lavanta yetiştiriciliğinin çok önemli olduğunu söyleyen Duygu, “Trakya Bölgesinde her geçen yıl nehir yataklarında, göletlerde ve yer altı kaynaklarında su azalıyor. Buna ek olarak bölgemizde sulu tarımda yok denecek kadar az. Mısır ve çeltik üretiminin azaldığı Trakyamız da bugüne kadar Buğday, ayçiçeği kanola ve şeker pancarı ekildiğini ve genellikle birim alandan az gelir elde edildiğini biliyoruz. Bu tablo bizleri alternatif ürün aramaya sevk etti. Yaptığımız araştırmalarda özellikle de Bulgaristan’dan da edindiğimiz bilgilerde yağlık lavanta ve gül ihracatının ülke ihracatının yüzde 30’una denk geldiğini öğrendik. Hemen yanı başımızda sınır komşumuzda yapılan bu üretim ve ihracat bizlerin de bu alana yönelmesine neden oldu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir